Kui Goethe aastal 1774 romaani „Noore Wertheri kannatused“ avaldas, olevat sellele järgnenud enesetappude laine. Peategelasega oli nii lihtne samastuda, et noormehed üle Euroopa hakkasid endale väidetavalt tema eeskujul otsi peale tegema. Suitsiidide laine võis ajaloolaste sõnul olla ka liialdatud, ent raamat keelati ära Leipzigis, Taanis ja Itaalias. Midagi sarnast sündis viis aastat tagasi Ühendkuningriigis, kus Tema Majesteedi alamad asusid muusikanähtuse UK drill mõjul üksteisele suurtes kogustes nuga andma.
Nagu ametivennad 18. sajandil, reageerisid võimud nüüdki ärakeelamisega. Ja põhjusega. Kui aastal 2015 toimus Ühendkuningriigis 27 000 noarünnakut, siis kolm aastat hiljem oli number hüpanud 44 000 peale. Kasv oli nii plahvatuslik, et siin ei piisa enam sotsiaal-demograafilistest selgitustest — tegemist on kultuurinähtusega. Samal seisukohal oli Londoni politseipealik Cressida Dick, kui ta suvel kolm aastat tagasi andis korralduse kümned drillivideod Youtube’ist maha võtta. „Drilli seostatakse lüürikaga, mis esitab vägivalda glamuursena,“ ütles Dick, „pussitamisi kirjeldatakse suure detailsuse, rõõmu ja erutusega.“
Ta ei liialdanud. Jälgisin tollal drilli fenomeni õuduse ja imetlusega. Õudusega, sest laibakuhjad olid mitte üksnes reaalsed, vaid reaalajas jälgitavad. Keegi postitas uue loo video, milles lubas vastase kasti panna. Järgmine nädal olid vastase matused. Seejärel läks maa alla algse video teinud räppari kirst ja ilmus uus lugu, kus keegi asja uhkusega omaks võttis. Enne politseid jõudsid temani vastasgängi liikmed ja mulda sängitati järjekordne sark. Nii nädalast nädalasse. Räpparitest, keda toona kuulasin, pole mitmed elus ega vabaduses*.
Kuid imetluseseguseks muutis drilli jälgimise asjaolu, et see muusika ja need räpparid olid kõige eelneva juures kirjeldamatult cool’id. See polnud nagu Mehhiko narkosõda, mis oma julmuse, ebainimlikkuse ja verisuse juures on ühtlasi üksluine ja vaimuvaene. Drilliräpparid nõretasid sprezzatura’st — ebamaisest ükskõiksusest, mida ülistasid renessansi aja poeedid. Teeme niisiis enne hinnagute andmist — ja hinnanguid anda tuleb — katse UK drilli kui kultuurinähtust mõista.