Virumaa kõrgelt pankrannikult merele vaadates paistavad käeulatuses kunagi soomlastega asustatud saared. Nendest omal ajal Soome lahe Tahitiks kutsutud armastatud kuurort Suursaar on täna arvestatav julgeolekuoht, mille lähedusse ei luba venelased tormivarju isegi väikeseid tsiviilaluseid. Kuni 176 meetri üle merepinna kerkivad kaljud, hävitatud saarekultuur ja strateegiline asukoht muudavad Suursaare tähelepanuväärseks ja ängistavaks monumendiks meie regiooni läbi aegade halbadele poliitilistele suhetele.
29. juulil 1939 pealkirjastab ajaleht Esmaspäev, üks Eesti esimesi tabloide, Suursaarest kõneleva loo järgmiselt: "Soome lahe Tahiti. Kaljusaar, mis sõja korral on lahe võtmeks. Koht, kus Vene ja Soome huvid kokku põrkavad."
Kirjanik Jüri Parijõgi kirjutab viis aastat varem saart külastades Haukavuori 140 m kõrgusel kaljul nii: "Suursaar on küll hea valvepost Soome lahes, ükski laev ei pääse siit nägemata mööda. Kui ilm selge, võib ära lugeda kõik läbiminevad laevad Soomest kuni Viru rannani."
Pöördun Riigikogu liikme ja reservkolonelleitnant Leo Kunnase poole, saamaks ettekujutust saare tähendusest tänases julgeolekuolukorras. Tema sõnul pole see ajaga muutunud – Suursaar on üheks oluliseks lüliks Baltikumi isoleerimisel muust maailmast, võrdväärne maismaal Suwalki koridori hõivamisega. Igasuguse laeva- ja õhuliikluse sulgemiseks Soome lahel paigutatakse Suursaarele loetud tundidega mõnes Lääne sõjaväeringkonna väeosas ootel olevad raketisüsteemid. Üsna tõenäoliselt tehakse konflikti korral järgmisena sama Hiiumaa põhjaosa ja Sõrve säärega.
"Kui otsustataks enda kontrolli alla võtta Gotland ja Ahvenamaa, oleks kontroll Läänemere üle täielik. Samas riskitaks sellega, et Rootsi ja Soome saavad ettekäände lasta NATO vägedel kasutada oma õhuruumi ja territoriaalvett," sõnab Kunnas.
Välisluureameti aastaraport kinnitab, et tänavu sügisel harjutab Venemaa sõjavägi õppuse Zapad 2021 käigus tõenäoliselt sõda NATOga, täpsemalt Baltikumi ära lõikamist. Kuigi otseselt pole meil põhjust lähiajal ohtu karta, läheksid Vene väed sõjategevusele tõenäoliselt üle otse õppuselt nagu Gruusia sõjaski. Või siis lahinguvalmiduse kontrollilt.