Samal ajal kui Ypsiloni toimetuse krüptoinvestor Kirill oma portfelli kokku paneb, lükkavad tõelise nutsu taskusse tema Venemaa kamraadid. Krüptoraha kaevandamise võti on odav elekter ning kuna teisel pool Narva jõge seda jagub, on seal bitcoin’i-rongile hüpanud nii riiklikud energiafirmad, kohalik allilm kui ka pensionärid.
Võrreldes 90ndatega on Bratski linnast Lõuna-Siberis kadunud iga viies inimene. Seni on Lasnamäe-suurune Bratsk põhiliselt olnud kaardil Rusali alumiiniumitehase pärast. See on üks suurimaid maailmas, aastas panevad töökad bratanid teele üle miljoni tonni metalli. Venemaal on Bratsk tuntud ka kui üks sealseid enim saastatud piirkondi — saavutus, mida loetakse põhiliselt kohaliku alumiiniumitööstuse teeneks.
Alates eelmisest aastast on Bratsk teemaks ka kolmandal põhjusel. Alumiiniumitehast toitva hüdroelektrijaama külge ühendati üüratu 100-megavatine bitcoin’i-farm. Idee on lihtne: jõevool paneb turbiinid ringi käima, need käitavad omakorda generaatoreid, sealt tulev elekter jooksutab angaaritäit graafikaprotsessoreid, mille arvutusvõimsus kulub bitcoin’i tehingute kontrollimiseks ja kinnitamiseks.
Krüptovaluuta süsteem on loodud nõnda, et erinevate arvutite poolt pidevalt läbi viidav tehingute ahela kontrollimine muudab raha sisuliselt võltsimiskindlaks ning vastutasuks töö eest teenivad kontrollijad bitcoin’e. Miks seda protsessi just kaevandamiseks nimetatakse, jääb segaseks eelkõige neil Bratski vennastel, kes päev läbi päriselt alumiiniumimaaki kaevavad. Tänaseks on asi läinud nii energiamahukaks, et usutavasti kasutab bitcoin’i-süsteem aastas sama palju elektrit kui kogu Argentiina oma 45 miljoni inimesega.
Bratski bitcoin’i-farmi pani püsti krüptokaevandamise start-up Bitriver, mis asutati 2017 ning väidab end kasvavat kiirusega enam kui 2,5 korda aastas. Sellega Bitriveri plaanid ei piirdu. Kopa maasse löömiseks on kokkulepe olemas ka Burjaatia vabariigis Muhhoršibiri külas, kuhu firma plaanib investeerida ligi miljard rubla. Umbes 5000 kohalikule elanikule lisandub sada kõrge kvalifikatsiooniga IT-töölist.