Belgia sadamalinnas Antwerpenis konfiskeeris Europol 9. märtsil toimunud operatsiooni Sky raames 17 tonni kokaiini. Aine väärtus Euroopa tänavatel oleks olnud 850 miljonit eurot – see on Eesti kolme aasta haridus- ja teadusrahastus. Sama operatsiooni käigus konfiskeeritud kaheksa luksusautot, 1,2 miljonit eurot sularahas, 28 tulirelva ja politseimundrid tunduvad üüratu kokaiinilasti kõrval tühised. Europoli operatsioon õnnestus väidetavalt tänu Sky Global krüpteeritud telefonide ja rakenduse ECC lahti muukimisele, mida seni on peetud võimatuks.
Sihmärgiks oli Antwerpeni sadamat ümbritsev kriminaalne võrgustik, mille ülesandeks oli Kolumbiast tulev kokaiin edasi liigutada Itaalia, Albaania, Briti ja Iiri grupeeringutele. Lisaks narkologistikutele arreteeriti ka erinevad võrgustikku toetanud isikud, kellel kõigil oli oma roll kokaiini liikumises – advokaadid, sadamatöötajad, politseinikud ja kohaliku võimu esindajad, nende seas Belgia Hell’s Angelsi juhtliige, lisaks Antwerpeni narkoüksuse juhtivinspektor. Kokku 48 inimest.
Suhtlusrakenduse arendaja Sky Global lükkas arreteerimistele järgneval päeval Europoli väited ümber ning kinnitas, et nende krüpteering on jätkuvalt lahti murdmata. Kanada päritolu ettevõte ütles pressiteate vahendusel, et jälgimine sai toimuda, kuna ühe edasimüüja kaudu lasti ringlusesse häkitud tarkvaraga kloonitud seadmed, mis olid loodud imiteerima Sky ECC rakendust.
?#Breaking
— Europol (@Europol) March 10, 2021
MAJOR INTERVENTIONS TO BLOCK ENCRYPTED COMMUNICATIONS OF CRIMINAL NETWORKS:#Europol and @Eurojust have supported ?????? in a major international operation, disrupting #SkyECC, an encrypted network used by criminals. Read more: https://t.co/NeWio8bICP
Antwerpeni ja Rotterdami sadamad on Euroopa suurimate hulka kuuluvatena kokaiini veoks atraktiivsed, kuna käitlevad üüratutes kogustes kaupa suurel kiirusel. Nii tekivad parimad eeldused salakauba riiki toomiseks. Rekordaastal 2020 konfiskeeris Belgia politsei Antwerpenis üle 65 tonni kokaiini väärtusega 3,3 miljardit ehk kolmandik Eesti riigieelarvest. 2013. aastal oli sama number 14 korda väiksem ehk umbes 4 tonni.
Siin juhtumis on palju äratundmisrõõmu sarja „The Wire“ fännidele, kus Baltimore’i sadamale keskenduvas teises hooajas kasutati suhtluseks taksofone, kõnekaartide stardipakette, mida pidevalt jälgede segamiseks välja vahetati ja näost-näkku kohtumisi.