Me kõik oleme kuulnud hiidnälkjate pealetungist Eesti aedades. Mõni on kuulnud ka šaakalite hüüde koduäärses metsas. Need ja teised seni Eestis võõrad liigid on kliimamuutuse tõttu saanud võimaluse Eesti kodanikeks hakata. Tegu on aga üksnes esimeste saabujatega ning praegu on veel raske ette kujutada, keda või mida lähitulevikus kodumetsas kohata võime.
Võõrliigid satuvad enamasti Eestisse inimeste reisimise ja kaubanduse tõttu ehk tahtmatult või tahtlikult. Tahtmatu võõrliikide sissetoomine hõlmab näiteks seemnete või munade liikumist mulla, istikute või muude seemnetega näiteks teravilja hulgas, jalatsite või rehvide mustrites aga ka rõivaste küljes, rääkis Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Merike Linnamägi. Teatud liigid levivad puidul või puidus, näiteks suurte euroalustega, veeliigid ballastvees, veesõidukitele kinnitunult ja isegi püügivahenditega.
Tahtlikuks sisse toomiseks loetakse igasugust kaubandust, mille osas samuti ei ole liikide sissetoomisel eesmärk nende loodusesse sattumine. “Sellised näited on liikide importimine toidu- ja ilutaimedeks ning lemmikloomadeks,” rääkis Linnamägi. “Kõigi selliste olukordade puhul peab liikide kasutaja tagama, et need kasutuskohast loodusesse ei leviks. Loodusesse sattudes võib väga ohtlik olla nii kaasa toodud liik ise kui ka erinevad haigused, mida nad kannavad.” Seda ohtu tuleb silmas pidada ka näiteks reisilt mõne põneva käbi kaasa toomisega.
Võõrliikide tulek Eestisse ei ole midagi ebatavalist või uut. Samuti ei mõjuta kliimamuutus oluliselt võõrliikide siia jõudmist. Küll aga võib kliimamuutus otsustada, kas kaasatoodud liik jääb ellu ka koduaiast väljaspool. “Liigid, mis varasemalt ehk aias nii hästi ei kasvanud, võivad hakata paremini edenema ning see on selge ohumärk, et liik võib ka loodusesse sattudes probleemiks saada,” rääkis Linnamägi. “Kindlasti ei tasu mõelda, et kui juba minu vanaema kasvatas seda lille ja seni pole ta ohtlik olnud, siis nii jääbki. Loodus on muutumises ja uued ohtlikud võõrliigid võivad meid üllatada.”