Mahukas kohtutoimik, kokku 500 lehekülge kahes köites. Harju Maakohtu pressiesindaja küsis minult neid lauale pannes, miks ma just seda lugeda tahtsin. Meil on sadu selliseid, ütles ta. Mõmisesin midagi eelnevate lugudega seostumisest ja politsei lugemissoovitusest vastu. Ning asusin lugema.
Toimik rääkis ühe näiliselt tõesti mitte väga erilise narkootikumide käitlemise loo. Tegevus toimus enamasti Lasnamäel. Peategelasteks Aleksei, Aleksandr ja enda sõnul kogemata narkotaksot sõitnud Mihhail. Kanepit oli nende loos sadades grammides, tablette samuti sadu ning eurosid, noh, nii palju, et tegevusest kasu oleks. Aleksei ja Aleksandr ei tegutsenud koos – Aleksei oli pigem üksik hunt ning Aleksandr kasutas ära raskes olukorras Mihhaili – kuid neid sidus sõnumirakendus Telegram, kus mitmetes gruppides narkoäri igapäevaselt käis.
Pauguga. Konkreetselt.
Selles, et ka narkokaubandus on digitaliseerunud maailmas sotsiaalmeediasse kolinud, pole midagi üllatavat. Eriti kui sõnumirakendused end anonüümsust tagavateks ja turvalisteks tituleerivad. Me kõik tahame seda uskuda ja usaldada, et oma privaatseid ja illegaalseid tegemisi ajada. Küll aga kui teha seda gruppides, kus on mitu tuhat liiget, siis on see vaid aja küsimus, mil politsei äritsemisele jälile jõuab. Iseasi on muidugi see, millal grupiliikmed ise politseile jälile jõuavad. Selle juhtumi puhul ei jõudnudki, politsei andis endast ise enne märku.
Mitu aastat kestnud varjudes jälgimise järel tegi politsei end sel kevadel Telegrami suuremates narkogruppides nähtavaks. Ja seda pauguga. Konkreetselt. Sõnumiga “Eesti politsei tervitab!” ja vihjetega, kuhu pöörduda sõltlastel või mis saab müüjatest, käis kaasas pommirühma abiga filmitud GIF, kus puu otsa riputatud suur kott täis valget pulbrit ja värvilisi tablette dramaatiliselt õhku lasti. GIFi alustas suur kiri: “Ära osta! Ära müü!” Sõnumid olid nii eesti kui vene keeles, kuna suur osa vestlusest käis gruppides vene keeles. (GIF on nähtav artikli alguses)