60-protsendilise alkoholisisaldusega sidrunimaitselise näohooldusvahendi Lemon teekond saab alguse Poolast Laboratorium Kosmetyczne CANEXPOL Sp.z o.o. tootmistšehhist. See ettevõte on Euroopa Liidult saanud pandeemia ajal ligi 77 000 eurot toetust, eesmärgiks töökohtade säilitamine.
Sealt edasi turustab joogipudelisse villitud näohooldusvahendit Leedu firma Bene Factum UAB. Kehtivaid maksuvõlgu neil pole, ettevõttes on kolm töötajat ning auto. Aastakäive jääb alla poole miljoni, mõned aastad tagasi oli see ligi kaks korda suurem. Bene Factumi kaudu liigub näopuhastusvahend Eesti jaevõrku, väiksematesse kauplustesse, kioskitesse ning Grossi poeketti.
Valdavalt ravitakse näopuhastusvahendiga Lemon üksildust. Sõltlastest üksildasemaid inimesi ilmselt pole. Levinud on arusaam, et sõltuvust põhjustavad keemilised ained, näiteks alkohol ja fentanüül. Kui see oleks nii, jääksid raskessse sõltuvusse kõik patsiendid, keda operatsioonide ajal fentanüüliga on tuimestatud. Ometi tulevad nad haiglatest välja ning elavad normaalseid elusid edasi. Asi pole keemias vaid tühjuses, mida keemiaga täidetakse. Läksime tühjust uurima.
Tallinna-Narva maanteelt pisut enne Ida-Virumaa piiri Aserisse pöörates kostitab taevas meid lörtsi ja vihma seguga. Kohtume seal ühe kevadise reede südapäeval endise narkomaani ja alkohooliku, tänase pastori ja kohaliku kristliku heategevusorganisatsiooni juhi Maksim Torgašoviga. Mehega, kes juba 8 aastat Aseris enda probleemidest vabanenuna saatusekaaslasi aidata püüab.
Tutvume ning läheme ilma pikema sissejuhatuseta ringkäigule. Võtame suuna mere poole, taamal paistavad vanade hoonete varemed, mis kuuluvad Maksimi juhitavale liikumisele. "Vanad barakid," tutvustab ta käega viibates. Tegelikult kuuluvad halastusmaja ümber ja kaugemalegi jäävatest kinnistutest valdav enamus liikumisega seotud ühingutele ja omakorda nendega seotud eraisikutele. Kuni selleni välja, et see neile kaks aastat tagasi kohalike teravdatud tähelepanu tõi.