Gaza sektorist välja tulistatud rakett lendab Iisraeli suunas kiirusega 40 kilomeetrit minutis. Kui Vabaduse väljakule panna püsti samasugused raketid nagu Ḩamās kasutab ja suunaks seda otse ida poole, oleksid need minutiga Kuusalu tanklas ja burksiputkas kohal. Selliseid rakette on viimase nädala lastud Iisraeli poole üle 3000 ning juudiriigi raketikilbi Iron Dome ülesanne on neist ohtlikumaid õhus ükshaaval hävitada.
Iron Dome ’i (eesti keeles Raudkupli) raketitõrjesüsteemi tööprintsiip on iseenesest lihtne. Radar leiab õhust üles Ḩamāsi tulistatud raketi ning arvutab selle trajektoori ja kiiruse põhjal potentsiaalse tabamiskoha. Kui rakett on sihitud elupiirkondade või strateegiliste objektide poole, hindab radari süsteem seda ohtlikuks ning kontrollkeskusest antakse käsk välja tulistada 80 000 dollarit maksev Tamir püüdurrakett seda õhus neutraliseerima.
Tamir lennutab ennast ise kaarega raketi juurde ning õhkab ennast, mille tagajärjel lendab õhku ka Ḩamāsi tulistatud rakett. Rakett hävitab raketi ning Iisraeli pinnale maanduvad lõhkepeade asemel vaid põlevad metallikillud.
Raketikilpi hakati arendama peale 2006. aasta konflikti Palestiina ja Iisraeli vahel ning viis aastat hiljem võeti see kasutusele. Öistelt linnatänavatelt vaadates meenutab Iron Dome’i raketitõrje tegevus värvivaeset aastavahetuse ilutulestikku. Ohu korral undavad tänavatel sireenid, mille kuuldes tuleks varju otsida, näiteks minnes mõnda avalikku punkrisse või pommivarjendisse.
WATCH as the Iron Dome Aerial Defense System intercepts rockets over southern Israel: pic.twitter.com/xUz3bMuTzz
— Israel Defense Forces (@IDF) May 12, 2021
Väidetavalt suudab Iron Dome tabada ja hävitada 90 protsenti rakettidest, mida ta on ohtlikuks pidanud – ühe allika kohaselt lasi Iisrael eelmisel nädalal välja 1000 Tamir raketti vastukaaluks 2000 Palestiina raketile. Efektiivsusprotsent pärineb suuresti kiirest tuvastussüsteemist, mis võimaldab korraga jälgida kuni 1100 objekti, arvutada välja nende maandumispaigad ja eristada ohtlikud vähem ohtlikest. Iron Dome koosneb 10 raketikomplekist üle Iisraeli, millest iga üks on võimeline järjest välja laskma ilma vahepealse laadimata 60–80 raketti.