Kaitseta seks on üks keerukas riskikäitumise vorm, sest see polegi alati seda. Kaitsevahenditeta seksimine on peamine viis, kuidas inimkonda elus hoida, ning võimalus seks veelgi intiimsemaks muuta. Riskikäitumiseks muutub kaitseta seks aga siis, kui seda tehakse mitmete partneritega, tagajärgi teadmata või neile mõtlematagi. Selle muudab ohtlikuks tegevuse kontekst.
Kaitseta seks võib olla üks tõeline Pandora laegas. Planeerimata rasedus on üks tagajärg, kuid üllatusi võib selle järel olla küll ja veel. Alates kolenimelistest gonorröadest ja klamüüdiatest ning lõpetades HIV-iga. Kui raseduse vältimiseks on teisigi meetodeid, siis seksuaalsel teel levivate haiguste puhul on lihtsaim kaitsevahend vana hea kondoom, nii selle klassikaline tuubjas versioon kui ka lapik suukondoom (ingl k “dental dam”). Neist esimest saab ka tanklast või väikelinna õlu-ja-jäätis-poodidest, kuid viimane näib Eestis olevat tundmatu kaup. Vähemalt selle seksuaalse otstarbega versioon, hambaravi jaoks mõeldud suukondoomile sarnaseid Kofferdami kumme leiab aga lihtsamalt.
Tartu Tervishoiu Kõrgkooli vanemõpetaja Tiivi Pihla rääkis, et Eestis on riikide võrdluses noorte seksuaaltervise statistikanäitajaid vaadates olukord küllaltki hea ja Eestit tuuakse ka sageli eeskujuks just koolides kohustusliku seksuaalhariduse ja samas ka noortenõustamiskeskuste võrgustiku osas. Aastal 2017 läbi viidud uuringust “Eesti täiskasvanud elanikkonna seksuaalkäitumine” selgus, et juhupartneriga vahekorras olnutest kasutasid kondoomi vähem kui pooled ning püsipartneriga küsitletute seas jäi kondoomi kasutus alla 20 protsendi. Uuringust nähtus ka see, et kondoom on eestlaste seas eelkõige rasestumisvastane vahend – seksuaalsel teel levivate haiguste leviku vältimiseks kasutasid kondoome vaid neljandik küsitletutest. Seda peegeldab ka statistika, kuna abortide arv on viimase 20 aasta jooksul vähenenud üle poole võrra, ka HIVi diagnoosid on poole võrra vähenenud, aga muud seksuaalselt teel levivad haigused on teinud comebacki. Tervise Arengu Instituudi andmetel kasvasid näiteks süüfilise ja gonorröa juhud 2018. ja 2019. aasta võrdluses kaks korda. Kui seksuaaltervisealane info peaks idee poolest kõigil koolis kätte antud, siis kus on viga?