Ma ei tea reisikirjutamisest mitte midagi. Ma ei tea seda, mis on kombeks ega ka seda, mis on keelatud. Isegi seda, mis inimesi selle juures huvitab, ma ei tea. Võib-olla aiman. Ka reisimisest ei tea ma suurt midagi. Peaasi, et midagi ei juhtuks.
Usk liigutab
Üle Zeta jõe ja Bjelopavlići oru paistma hakkav lumivalge Ostrogi klooster avaldab algusest peale muljet. Pealinnast Podgoricast 50km kaugusele, sisuliselt püstisesse kaljuseina rajatud valge klooster paistab eredalt silma juba kaugelt jättes pikalt petlikult muljet, et hakkame kohale jõudma. Tegelikkus on midagi muud. Jõuame käänuliste mägiteedega juba harjuda, kui ühel hetkel teatab giid, et peame sõidukit vahetama.

Suundume oma konditsioneeritud õhuga bussist täpselt kaks korda väiksemasse piinatud moega palavasse isendisse. Kuna istekohti kõigile ei jätku, saame vahekäiku ka ühe tabureti. Edasine on elevust tekitav. Pidurite ja siduri kärsakas vaheldumisi kahelt poolt aknast paistva järsakuga. Ühe sõiduki laiune teerada on tihedalt paljasjalgseid palverändureid täis. Kuigi tegemist on vaid napi kolme kilomeetriga, võtab see arusaadavalt omajagu aega. Seda mõnusam tundub üles jõudes tegelikkuses vaid õige pisut leevendust pakkuv seisev leitsak ja rõõm, et midagi ei juhtunud.
Kloostri õu on täis inimesi, kes sagivad ringi, söövad ja joovad või magavad kus ja kuidas juhtub. Vähemalt pealtnäha. Taban end mõttelt, et tegemist on justkui teatud sorti protestiliikumisega, kus koroonareeglid ei kehti. Jumala abiga haigus ehk ei levigi?
Kogume oma pundi kokku ja liigume vaikselt rahvasummas edasi. Maske praktiliselt pole, vahetult enne ülemist kloostrit palub väraval seisev noormees ka neil, kellel on, selle ära võtta.