Neli aastat tagasi hakkas Afganistanis pihta suuremat sorti metamfetamiini tootmine. Uue ekspordiartikli kujunemiseks piisas avastusest, et senimaani peamiselt küttematerjalina kasutatud mägitaimest on võimalik üliodavalt toota metamfetamiini. Riik, mis siiani toodab 90 protsenti maailma heroiinist, võib üle võtta ka globaalse metamfi hulgimüügi ning kujuneda selle maailma suurimaks tootjaks. Kõik tänu võsasele mägitaimele ladinakeelse nimetusega Ephedra sinica.
Afganistani metamfetamiin on juba levimas üle maailma – seda suitsetakse Aafrikas, Lähis-Idas ja Kagu-Aasias. Tarvitajate sõnul hitib taimebaasil valmistatud Afgaani meta teistmoodi. Nimelt muudab see tarvitajat vähem hüperaktiivseks ja keha tuimemaks. Just droogi levik Kagu-Aasias on märk agressiivsest turu ülevõtmisest, sest senimaani on olnud maailma juhtiv metamfetamiini tootja Kesk-Aasia väikeriik Myanmar.
Võrreldes Myanmariga suudetakse Afganistanis toota kilo metamfetamiini 10 korda odavamalt. Tänu madalatele tootmiskuludele ja heroiini ekspordist olemasolevatele tarneahelatele on Afganistani metamfetamiini kiirelt kasvav tootmine väga murettekitav. Näiteks Sri Lanka vetest avastati Pakistanist seilav laev, kus oli peal nii 400 kilogrammi heroiini kui ka 100 kilogrammi metamfetamiini kristalle.
Ülikasumlik narkokaubandus sünnitab riigis vaid rohkem vägivalda ja suurendab Talibani ja teiste terroristlike organisatsioonide rahastust – reaalsust, mis juba eksisteeris heroiini tõttu.
Taimepõhine metaamfetamiin
Ühe kilo metamfetamiini tootmiseks tuleb korjata 45 kilogrammi Ephedra sinica’t, mida kohalikud tunnevad oman’i või bandak’i nime all. Võsataimest eraldatakse pseudoefedriin, mis on paljude käsimüügiravimite, näiteks nohuravimi Sudafed, toimeaine, aga ka põhiline lähteaine metamfetamiini tootmiseks.
Seda võsataime on korjatud sajandeid – peamiselt köeti sellega ahju piirkondades, kus puude kasv kiratses, ning vähesel määral kasutati seda ka astma, allergia ja külmetuseravimites. See muutus 2016. aasta paiku, kui mägiküladesse ilmusid esimesed ephedra kokkuostjad. Nad ostsid värskelt korjatud ephedrat, kuivatasid ning müüsid laboritele edasi. Jutt hõlpsast raha teenimisest levis vaeses piirkonnas kiirelt ja sellest ajast saati on ephedra korjamine ja metamfi tootmise sektor jõudsalt kasvanud.