Nüüd kui ebakindlus levib mööda Afganistani, sõda on eskaleerumas ja kümned tuhanded pagevad selle eest, on aeg heita sügavam pilk Afganistani maapiirkondadele.
On palju erinevaid arusaamu õudustest, mida Afganistani inimesed argipäevaselt kogevad. Alustada tuleks Afganistani maapiirkondades elavate inimestega, kes moodustavad enamiku elanikkonnast. Eelkõige põevad paljud lapsed ja noored traumade ja vaimsete probleemide käes, mille on põhjustanud igapäevane tunnistajaks olemine intensiivsele sõjategevusele.
Afganistani tulevik on olnud aastakümneid riski all – noored on töötud ja teadmatuses, kas nad ärkavad turvaliselt või jäävad järgmisel hetkel ellu. Nad on ka rahaliselt ebakindlas situatsioonis, mõned otsustavad parema elu lootuses ebaseaduslikult välismaale rännata ja sealt oma perekonda toetada.
Need on vaid murdosa hirmudest. Väljaspool Afganistani suurlinnu toimuvat ei märka pea mitte keegi – isegi need, kes elavad neis linnades ja rääkimata üldiselt informeerimata Afganistani diasporaast.
Haridus on Afganistani maapiirkondades raskesti omandatav. Paljud lubatud arenguprojektidest ei viidud lõpule korruptsiooni tõttu ja paljusid teisi isegi ei alustatud. Oma koduprovintsis Zabulis, Afganistani lõunaosas, ei ole ma veel mitte ühegi töö alustamist, mis vääriks artiklis mainimist. Lühidalt öeldes on majanduslikud võimalused väljaspool toimetulekupiiri praktiliselt olematud ja puuduvad võimalused materiaalseks arenguks. See jätab vaid mõned alternatiivid, millest üks on väljaränne.
Tuleb relv kätte haarata
Teised variandid on liitumine Talibaniga, isehakanud omakaitseväega või arbakidega, kellest viimased on aidanud kaasa suure osa Afganistani noorte hävitamisele. Arbakid on kohapeal kurikuulsad oma korruptsiooni, julmuse ja kohalike elanike suhtes ning vägivaldse iseloomu poolest. Oma olemuselt on nad omakaitseväelased, kellele on lubatud kõike teha, nii kaua kuni nad võitlevad Talibani vastu. Külades on nad sisuliselt politsei rollis ja nende üle puudub järelevalve. Arbakid on ka tuntud narkootikumide tarbimise ja tarnimise poolest, millega nad eristuvad Talibanist. Kui Taliban ja valitsuse ametnikud on mõlemad seotud narkokaubandusega, hoiduvad enamik Talibani liikmeid ise tarvitamast.