Kümme aastat tagasi oleksin ilmselt ise olnud suurim vastuvaidleja kui keegi öelnuks, et aastal 2021 kirjutad sa NFList ja muuhulgas ka seetõttu, et juba pikemat aega käib sulle närvidele rainarstlus. See on siis kui ükskõik millise teema ükskõik mis lõimes ükskõik, millal, vaatab varem või hiljem vastu mingi opaka rainarsti täiesti ogar kommentaar, kirja pandud ilmeksimatult enesekindlal toonil, kuid asjatundlikule lugejale sisult ümmargune null. Näiteks, et Kaepernick oli sitt mängija. Bruh…
Kodustatud ameeriklane, Carolina Panthers hardcore fan ehk abikaasa õpib parasjagu teises toas eesti keelt. Pidanuks olema tosina osavõtjaga B-taseme ettevalmistav Töötukassa koolitus aga välja kukkus intensiivkursus Whitneyle ja küll entusiastlikule ning agarale, ent erakordselt aeglasele Manoile. Seetõttu pole harv juhus, kui paisu tagant vallandunud toonil (sest Manoi on dialoogi esimest lauset veerinud vähemalt viis minutit) kostub low key meeleheitlik “TEREMINAOLENMATIKUUSKTALLINNASTKUDASTEILLÄHEEB?” või midagi sellist. Igatahes tundub kohane, et kui tema minu asja selgeks teha võttis, võiksin vastu panna vähemalt ühe hooaja jagu Ameerika jalgpalli fantasy reportaaži. For the culture. Või ka seepärast, et tunnen: käes on minu hetk ning võidan seekord liiga... või vähemalt tedagi. Midagigi!
But I digress. Ameerika jalgpall on see mäng, kus jalaga lüüakse palli kummagi poolaja alguses ja edaspidi enamasti siis kui põhilised punktid (touchdown, 6 punkti) käes ning vaja lisa (extra point), või kui pole kolme katsega õnnestunud väljakul vähemalt kümme jardi edasi liikuda, lüüakse neljanda üritusega pall minema (punt) teise võistkonna väljakupoolele. Jalaga mängitakse siis ka kui touchdown’i 6 punkti tunduvad saavutamatud, aga usud, et sinu kicker suudab palli väljaku otstes olevate harkide vahelt läbi põrutada. Selle nimi on field goal (3 punkti). Kahes olukorras - onside ja safety - saab veel jala valgeks, aga las need praegu jäävad.
Muul ajal käib Ameerika jalgpall keha ja kätega - mängujuht (quarterback ehk QB) saab lahtimängust (snap) palli, tema ees hoiavad mitu mängijat müüri vastasvõistkonna ees (offensive line) ja tekitavad nii mängujuhile ruumi (pocket) ega lase teise tiimi mängijatel teda maha murda (sack). Mängujuht vajab aega ja ruumi viskamaks (pass) teravate tippudega junni moodi pall mõnele väljakul soodsas positsioonis mängijale, et too selle kinni püüaks (catch) ning kui vähegi saab, lahtimängujoonest edasi vastaste otsajoone suunas (end zone) jookseks. Ja just selle otsajoone ületamine ongi touchdown.