1989. aasta juunikuus muutsid kommunistlikku maailma jäädavalt kaks ajaloolist sündmust: Tian'anmeni väljakul astus tundmatu protestija tankikolonni ette ning Viljandis anti välja erootikaajakirja Maaja esimene lehenumber. Rahvuslikes toonides kultuuriajaleht, kus leidsid oma koha väärikas aktifoto, ristsõna, seksuoloogiline õpetus ning Lev Tolstoi. Neli lehekülge vabadust, sümbolina aina kasvavast ettevõtlus- ja mõttevabadusest perestroika ajal.
Maaja, tolleaegne Maarja, sai sündida tänu 1988. aastal vastu võetud kooperatiivide seadustele, mis lubas organisatsioonidel luua teeninduskooperatiive.
"Me tegime siis samuti teeninduskooperatiivi ja pidin ära käima Viljandi kompartei esindaja ees põhjendamas, et miks seda vaja on. Käisin ka NKVD Eesti esimehe juures, aga too suhtus päris hästi," hakkab asutaja Matti Looga erootikaajakirja ajaloo kirjeldamisega pihta.
Looga müüs oma beeži Žiguli maha ning saadud 15 000 rubla eest trükkiski 40 000 eksemplari Maajat. "Sai õigel ajal alustatud, teema rahvast huvitas. Eesti kohta oli ikka päris kõrge tiraaž, vähemalt oma maakonna lehtede tiraaži me ületasime," meenutab Looga. Kusjuures, tänaste üleriigiliste päevalehtede tiraaž selle mahuni ei küündi.
Kui uurin Loogalt selle kohta, kust tuli talle mõte teha erootikalehte, viitab ta Newtoni õunale: "Ma lugesin Noorte Häält ja artiklit, mis käsitles noorte seksuaalkasvatust ja selliseid teemasid. Aga siis mul pahvataski, et meil Eestis pole ühtegi väljaannet, mis sellega tõsiselt tegeleks. Võib olla mingid artiklid kusagil olid, aga päris sellist kirjandust ei olnud."
Seksuaalkultuuri häälekandja Maa(r)ja
Rahvusraamatukogus kõige esimesi Maaja lehenumbreid lugedes on selge, et kõige esimene lehenumber on midagi tõeliselt ajaloolist. Eesti vanima tissiajakirja esimene trükinumber on oluline reliikvia kohalikus kirjandusloos. Enne kui sellest sai lakkpaberil pornokas, oli tegemist Mulgimaa kultuuriloo häälekandjaga, mis muuhulgas pidi "lähemalt tutvustama eesti rahvale ka seksuaalkultuuriga seonduvaid küsimusi", nagu lehe esimeses juhtkirjas tõdeti.