Varjupaiga koduleht. Nunnud, õnnetu saatusega kutsud ja kiisud, kui neile piisavalt kaua ja sügavalt silma vaadata, saaks nende kannatusest otsekui osa. Siinsamas leheküljel saab annetada ja selle kaudu loomakeste heaks midagi ära teha, klõps ja tehtud, loomakeste pilgud ekraanil olekski nagu tänulikuma läikega. Aga kui võtakski endale päriselt looma, siis kust? Ikka kindlasti mõne varjupaiga lehelt, ma saan vähemalt ühele, võib-olla surmale määratud kassile elu kinkida. Mitte kassi elu, inimliku, inimese oma peaaegu.
Nüüd vaatan varjupaikade kodulehti lähemalt, ühel on terve varjupaikade kett, teisel on 33 omavalitsusega mingid lepingud. Mis lepingud? Siis on nõuanded, linnade ja valdade kaupa, kelle poole pöörduda, kui hulkuva looma leiad.
Vaatan omavalitsuse kodulehti. Lepingud on tõepoolest, vallad ja linnad maksavad varjupaikade looma püüdmise eest ning maksavad ka loomade kohustusliku varjupaigas hoidmise aja ehk kahe nädala eest. Kusagilt käib läbi looma püüdmise tasu 25 eurot. Ok, hakkan loomapüüdjaks, püüan emakassi koos nelja pojaga ja ongi konkurentsivõimeline päevapalk olemas?
Nüüd tuulan foorumites. Väidetakse, et kui loomapüüdja juba kohal on, paneb ta nii palju loomi tuuri kui võimalik. Loomapüüdjad üldiselt puu otsa ei ronivat ning keldrites ei tuulavat – nad eelistavad loomi, kes endid ise kätte annavad. Neid heal pidamisel kodukasse, kes on õue jalutama pääsenud, ja ei oska karta, näiteks.
Keegi sealt foorumist hakkas hulkuvat kassi toitma, see sai lõpuks omaks. Seadus näeb ette, et kui sa hulkuvat kassi toitma hakkad, kuulub ta sinule ja edasi vastutad loomapidamise eest täies ulatuses sina. Kõik tuvisid toitvad mutikesed võiksid sama loogika järgi tegelikult linnud endale saada ja nende roojamise eest vastutama hakkama. Aga ok, see oli õuekass, seda enam nelja seina vahele ei suru. Kaks korda pani inimene steriliseerilimiseks ja kiibistamiseks aja kinni, aga tegi seda kassi kuuldes ja kui arstile mineku aeg käes oli, oli kõuts mõlemal korral otsekui tina tuhka kadunud. Kui nii, siis nii. Aga mingi aja pärast oli kass järsku veidi pikemalt kaotsis, inimene hakkas muretsema, viimaks leidiski oma kassi pildi varjupaiga kodulehelt. Helistas – viis minutit ebameeldivat, etteheitvat ja teravat suhtlust. Looma kätte ei anta, kuna sellel on terviseprobleem, tulge järgmine nädal ja võtke 300 eurot pluss natuke kiibi ja steriliseerimise eest lisaks näpu vahele. Järgmisel päeval sai loomaomanik toru otsa veidi vastutulelikuma inimese, lubati ta kassi omanikuks vormistada ning pääses lõpuks veidi üle 100 euroga.