Maailm põleb, upub ja rapub. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 29. november
Reedel tabas Ühendkuningriiki torm Arwen. Riigi idapoolsetesse maakondadesse tõi torm üle 150 km/h tugevusega tuuli, mis tekitasid suuri laastavaid laineid ja langetasid puid. Teadaolevalt kaotas tormis elu kolm inimest, kes jäid langevate puude alla. Tormis sai tugevalt kahjustada riigi kirdeosa elektrivõrk, mis viis Šotimaal elektri üle 100 tuhandest majapidamisest. Esmaspäeva keskpäeval oli elektrita veel üle 20 tuhande kodu. Mitmel pool riigis sadas ka rohkelt lund, mistõttu jäi nii mõnigi inimene lumelõksu.
I've just spoken to this pub worker nearly crushed by a tree at The Star in Bridgend. She said: "That cigarette saved my life." #StormArwen pic.twitter.com/3VeLH2DSGQ
— Conor Gogarty (@ConorGogarty) November 27, 2021
Esmaspäev, 29. november
Maikuus lahvatas põlema ja uppus India ookeanis Sri Lanka ranniku lähedal konteinerlaev X-Press Pearl. ÜRO nimetas õnnetuse Sri Lanka seniseks suurimaks mereõnnetuseks. Mil kardeti, et õnnetuse järel reostub vesi laevas olnud 350 tonni kütuse või mitmete ohtlike kemikaalide tõttu, siis suurimaks reostajaks sai hoopis plast. Täpsemalt plastpelletid, mis on umbes läätse suurused plastkuulid ja paljude plasttoodete algmaterjal. Ookeani ujus laiali umbes 1680 tonni plastpelleteid, mis nüüd Sri Lanka rannikule kuhjuvad ja vee-elanikke mürgitavad. ÜRO raporti andmeil on see ajaloo suurim plastireostus, mis eeldatavalt jõuab kõigi India ookeani äärsete riikide randadele.
Plastpelletid on keskkonnale ohtlikud mitmel viisil. Vees olles eraldub neist nanoosakesi, mida kokku korjata on veel võimatum kui pelleteid endeid. Samuti tõmbavad need oma pinnale teisi vees heljuvaid mürgiseid kemikaale. On teada, et kui kala pelleti alla neelab, siis osa neist kemikaalidest tulevad pelleti küljest lahti ja mürgitavad kala. Pelletid võivad olla ka mitmete bakterite transpordivahendid. Rahvusvahelise merendusorganisatsiooni (IMO ehk International Maritime Organization) sõnul plastpelletid aga ohtlike materjalide hulka ei arvata.