Maailm põleb, upub ja rapub. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 6. detsember
Laupäeval hakkas purskama üks Indoneesia aktiivsemaid vulkaane Semeru, paisates õhku kuuma tuhka ja vulkaanilist gaasi, mis Java saare idaosa taeva tumedaks võõpas. Seni teadaolevalt on oma elu kaotanud 15 inimest ning vähemalt 27 inimest on kadunud. Otsingud jätkuvad, et maha langenud kuuma tahma, muda ja rusude vahelt ellujäänuid leida. Vulkaani lähipiirkonnast on evakueeritud üle 1700 inimese. Langeva materjali tõttu on kahjustada saanud vähemalt 3000 hoonet ja 38 kooli.
Allikas: CNN
VIDEO: 🇮🇩 Aerial images show the destruction following the eruption of Indonesia's #MountSemeru, with volcanic debris and ash blanketing Sumberwuluh village in #Lumajang, East Java pic.twitter.com/NPftVZJMey
— AFP News Agency (@AFP) December 6, 2021
Esmaspäev, 6. detsember
Hiina muutis suvel tähtsa poliitilise tähtpäeva eel ilma. Hiina on juba aastaid investeerinud miljardeid ilmamuutmise tehnoloogiasse, et ilmaga manipuleerides toetada põllumajanduspiirkondi või kindlustada tähtsate ürituste jaoks ilus ilm. Näiteks rakendati seda tehnoloogiat 2008. aasta olümpiamängude puhul.
Pilvekülviks (cloud-seeding) nimetatava protsessi käigus paisatakse lennukitelt pilvedesse väikseid keemilisi osakesi, näiteks hõbejodiidi, mille ümber veepiisad koonduvad ja selle kaudu tõuseb vihmasaju tõenäosus. Sel suvel kasutas Hiina seda 30. juunil, kuna 1. juulil tähistati Hiina Kommunistliku Partei saja-aasta juubelit. Hiina ilmateadlaste sõnul oli see edukas, kuna pilvekülvi järel sadas vihma ja langes õhusaastatuse tase.
Allikas: The Guardian
Pühapäev, 5. detsember
Tasmaaniasse hakatakse ehitama Maakera musta kasti. Tasmaania lääneranniku paljandile ehitatakse 10x4x3 meetrine monoliit, mis hakkab mõõtma ja talletama Maakera kliimainfot. Monoliit rajatakse geopoliitiliselt ja -loogiliselt rahulikku piirkonda, et see peaks vastu kliimamuutuse mõju tõttu tsivilisatsiooni kokku kukkumisele ning õpetaks sellesse talletatud info kaudu tuleviku tsivilisatsioonidele, mis meil valesti läks.