Tartu on linn, kus võib tänu ülikoolile on alati garanteeritud suur hulk noori ja peonäljaseid. Kuid sellegipoolest on aastatega seal ööklubisid aina vähemaks jäänud. Ka Tallinnas on viimase 10 aasta jooksul kanda suutnud kinnitada vaid käputäis diskoteeke. Kas ööelu polegi enam industry?
Ööklubid on ajalooliselt olnud uue muusika sünni ja hedonistliku vabaks laskmise areenid. Need on keskkonnad, kus saab, võib ja kohati peabki laskma ennast sellel keskkonnal kanda, sest higiste kehade, vappuvate seinte ja lainetavate kokteiliklaaside vahel ei jää palju ruumi isiklikuks atmosfääriloomeks. Vabaks on ööklubides end saanud lasta ka need, kes väljaspool neid seinu on pidanud end peitma – Eestiski oli nõukogude ajal klubisid, kus LGBTQ+ inimesed end vabalt said tunda.
Ajapikku toimus ööklubide seas näiline ühtlustumine. Kui kõrvale jätta teemapeod, võib vähemalt Eestis mõnesse ööklubisse sisse astudes olla kindel, et vastu paiskub sealt vali bassitümm, lillakas-roosakad laserid ja alkoholi kirbe aroom. Olukord ööklubi maastikul on muutunud üheülbaliseks, ööklubid sama piparkoogivormiga lõigatud, kuid veidi erinevalt kaunistatud küpsisteks. Sellised ööelu paigad pole enam mitmete jaoks lahedad ja erutavad, sest on ühiskondlikult täiesti aktsepteeritav, et ka viisakad pereinimesed neisse vahel satuvad.
Siiski on ka neid, keda küpsisevormi-ööklubid tõmbavad, ja nende ees võib ka kindlasti mütsi kergitada. Ehk tõmbab neid sinna võimalus kohtuda tantsuplatsil uute inimestega. Ehk ööklubide kõik-võib-juhtuda-atmosfäär. Või ehk naudivad nad lihtsalt sealset muusikat. Selles plaanis pole ööklubides midagi muutunud – ikka saavad kokku seni võõrad inimesed, ikka voolab viinajõgi ja ikka mürtsub muusika. Samal ajal jääb vähemaks neid, kes just ööklubis leitavat versiooni neist komponentidest ihaldab ja klubid on sunnitud uksi sulgema.