Tähtsamad asjad ennekõike. Enes Kanter ei ole Gerdi sugulane. See on keskmisele Eesti spordisõbrale, ammugi spordikaugele inimesele, ilmselt esimene seos, aga ehkki mõlemad on pikka kasvu ja mängivad tänapäeval korvpalli, sugulusseost neil ei ole. Mitte-Gerd on värskelt USA kodanikuks saanud ja perekonnanimeks Freedom võtnud inimene, keda Hiina televisioon keeldub näitamast. Ühtlasi on ta rahvusvaheliselt terrorismisüüdistustega tagaotsitav mees, kes oma asukohta pea igapäevaselt reedab. Mitmekülgsete huvidega, ühesõnaga. Räägime lähemalt.
Enes Kanter, alates mõne nädala tagusest ajast Enes Kanter Freedom, on 1992. aastal Šveitsis sündinud Türgi päritolu korvpallur, kes mängib palli ühes maailma mainekaimas korvpalliliigas, NBA-s. Ühtlasi on ta see (tõenäoliselt ainuke) mees, kes mitmeid liigakaaslasi nende tegemiste, enamasti Hiina toetamise pärast kiusab ja (sotsiaal)meedias autokraatlike juhtidega tüli norib.
Tema isa on Zürichi ülikoolis meditsiinieriala lõpetanud praktik, ema töötanud medõena, peres on ka kaks Enesist nooremat poega ja noorem tütar. Perekond kolis Türki tagasi, kui Enes veel laps oli, sest ta isa sai Traakia ülikoolis histoloogia ja geneetika professorina tööd. Korvpalliga hakkaski Kanter just Türgis tõsisemalt tegelema, mängides 14-aastaselt juba riigi ja Euroopa tippmeeskonna Fenerbache noortesatsides. Mõne aasta pärast ülendati ta juba põhiklubisse, mis usaldas teda üheksas kohtumises ka platsile. U18 vanuseklassis pälvis Kanter Türgi meeskonnaga oma vanusegrupi EM-il pronksmedali, mis on ühtlasi tema viimane tiitel päritoluriigi rahvuskoondises.
17-aastaselt astus Kanter USAs prep-schooli, mis on vormiliselt keskkool, sisuliselt nagu vaheaste, mis peaks õpilased USA ülikoolisüsteemi jaoks ette valmistama. Tema ülikooli astumisega oli aga probleeme, sest kuigi aasta hiljem jagus kosilasi tänu väga kõrgele värvatava-staatusele mitmeid, selgus ühtlasi, et ta oli mingite kulude katteks Türgi kõrgliiga meeskonnast tasu saanud, mis on USA ülikoolispordi reeglite järgi keelatud. Sestap tuli planeeritud ülikoolikarjäär Kentuckys vahele jätta. Sellegipoolest valis profimeeskond Utah Jazz 2011. aasta draftis Kanteri kõrge kolmanda valikuna välja. Peale esimesi aastaid Utah’s hakkas Kanteri karjääris juba meeskondade virr-varr – Oklahoma City Thunder, New York Knicks, Portland Trail Blazers, Boston Celtics, siis uuesti Trail Blazers ja käesoleval hooajal, kuulu järgi ilmselt oma NBA viimasel, taas Celtics. Oma karjääri jooksul on Kanterit nähtud nii kiidetud tsenteri kui ka ülehinnatud kaitsemänguta kehkenpüksina. Ehk siis laias laastus nagu enamik korvpallimängijaid ikka, samaaegselt väga hea ja väga halb – oleneb, kellelt küsida.