Maailm põleb, upub ja rapub. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 20. detsember
Filipiine tabas neljapäeval super-orkaan Rai (kohaliku nimega Odette), mis oli saareriiki sel aastal tabanud orkaanide seast tugevaim. Neljapäeval Siargao saart, mis on riigi üks idapoolsem saar, esimesena tabanud orkaan liikus kiirelt edasi läände. Orkaan tõi endaga tuuled kiirusega kuni 73 meetrit sekundis ning tänavaid matvad üleujutused. Teadaolevalt kaotas tormis elu 208 inimest, kuid mitukümmend inimest on veel kadunud ning sajad tugevalt haavatud. Surnute arv võib ka veel tõusta, kuna mitmetest piirkondadest pole veel sideteenuste kadumise tõttu infot.
Boholi saareprovintsis on hinnatud, et kõikidest hoonetest on kahjustatud 75 protsenti. Orkaani mõjud ulatusid vähemalt 227 linna. Oma kodudest oli sunnitud evakueeruma üle 300 tuhande inimese, kuid orkaan mõjutas otseselt vähemalt 45 miljonit inimest, kes tugevamalt tabatud piirkondades elavad.
Allikas: CNN
The central and southern parts of the Philippines have been devastated by Typhoon Rai https://t.co/voKuyZy7Q8 pic.twitter.com/q98udV4e5s
— Reuters (@Reuters) December 17, 2021
Esmaspäev, 20. detsember
Reedel tabas Malaisiat rekordiliselt suur vihm, millesarnast pole seal 2014. aastast nähtud. Üle 50 tuhande inimese on pidanud oma kodudest lahkuma üleujutuste tõttu. Teadaolevalt on surma saanud seitse inimest. Vihm tabas peamiselt riigi keskosa, sealhulgas ka riigi pealinna Kuala Lumpuri, kus hullem oli pühapäeva pärastlõunaks möödas. Üleujutustes said kannatada kolm veetöötlusjaama, mistõttu võivad kümned tuhanded inimesed mõnda aega ilma kraaniveeta olla.
Allikad: Channel News Asia, The Guardian
TAMAN SRI MUDA VIEW 🙇🏻 pic.twitter.com/VFReGuwWwb
— 𝚂𝚃𝚄𝔸̷𝚁𝚃 (@Stuartzone) December 19, 2021
Reede, 17. detsember
Eelmise aastal põles Brasiilias asuv üle 180 tuhande ruutkilomeetrine Pantanali märgala jaanuarist novembrini. Selle aja jooksul tuvastati 22 tuhat eraldiseisvat maastikupõlengut. Põlengud, mida oli eriti palju samal ajal toimuva põua tõttu, hävitas maailma suurimast troopilisest märgalast umbes 30 protsenti. Nüüd on Brasiilia teadlased kokku arvutanud, et selle jooksul suri umbes 17 miljonit selgroogset – lindu, roomajat, ahvilist. Eriti palju märkasid teadlased surnud usse ning on kindel, et sellel on suur tasakaalust välja viiv mõju sealsele elukeskkonnale, kuna ussid on konnade ja väikeste imetajate peamised looduslikud vaenlased.
Allikas: BBC
Fires in Brazil's wetlands killed an est. 17 million animals in 2020, says a new study.
— AJ+ (@ajplus) December 17, 2021
The Pantanal is the world's biggest tropical wetland, but 30% was destroyed by fires linked to deforestation and drought, wiping out vital habitats for primates, birds and threatened jaguars. pic.twitter.com/np4o4y2JHl
Neljapäev, 16. detsember
Kolmapäeva õhtul tabas USA keskosa, kaljumäestikust (ingl k Rocky Mountains) kuni suure järvistuni (ingl k Great Lakes) tugev torm, mis peamiselt tõi endaga rekordiliseid tuuli. Riigi keskosas, kus elab üle 80 miljoni inimese, registreeriti vähemalt 55 orkaanitugevusega äiksetormi teadet, rohkem kui 400 ülitugeva tuule teadet ning pea 20 tornaado teadet. Neljapäeva pärastlõunaks oli ilma elektrita 423 tuhat majapidamist. Tuuled kiirusega kuni 48 meetrit sekundis lennutasid katuseid, langetasid puid ja lükkasid maanteedele veokeid ümber. Teadaolevalt sai surma üks inimene, kui tema juhtitud veok tuule tõttu pikali paiskus ning kraavi kukkus.
Allikas: CNN
This Midwest storm system had the highest number of hurricane-force wind gusts in a single day since 2004, according to the National Weather Service. https://t.co/F6unAryDvD pic.twitter.com/xXhgUPJ0YF
— USA TODAY (@USATODAY) December 16, 2021
Neljapäev, 16. detsember
Oktoobris toimus Lõuna-California rannikul ulatuslik naftareostus. Nüüd esitati Texase õlifirmale Amplify Energy ja selle kahele tütarettevõttele süüdistus naftareostuse põhjustamise pärast. Prokuröride sõnul ei reageerinud firmad korduvalt häireteatistele, et õlitoru on lõhkenud. Kui ettevõtted süüdi mõistetakse, võib see neile kaasa tuua viieaastase katseaja ja miljonite dollariteni küündivad trahvid.
Allikas: The Guardian
BREAKING: Federal Prosecutors Criminally Charge Amplify Energy Over OC Oil Spill https://t.co/AlnKEp7BHf pic.twitter.com/QoPhEHxqLz
— Voice of OC (@VoiceofOC) December 16, 2021
Teisipäev, 14. detsember
Maailma Meteoroloogia Organisatsioon (WMO) kinnitas, et 2020. aasta juunis mõõdeti Siberis Verhojanski külas 38 kraadine ilm, mis on piirkonna keskmisest 10 kraadi soojem. Verhojansk asub artiklise kliimavöötme piirist 115 kilomeetrit põhjapool, kus säärane temperatuur on tõeliselt ebatavaline, kuid 2020. aasta kliima-pildis vaid üks pikas soojarekordite nimekirjas.
Allikas: UN News
Teisipäev, 14. detsember
Kliimatehnoloogia investeeringute kogusumma 2021. aasta esimeses pooles tõusis eelmise aastaga võrreldes 210 protsenti. Eelmise aasta esimeses pooles investeeriti kliimatehnoloogiatesse 24,8 miljardit dollarit ehk umbes 22 miljardit eurot ning selle aasta algusest 30. juunini 87,5 miljardit dollarit ehk umbes 77,5 miljardit eurot, selgus finantsettevõtte PwC raportist.
Raha aga ei läinud kõige tulemuslikumatesse sektoritesse. PwC andmeil läks investeeringute kogusummast vahemikus 2013 kuni 2021 juuni vaid 25 protsenti tehnoloogiatesse, mis tõenäolisemalt 2050. aastaks heitmeid suuresti vähendaks. Need on päikseenergia, tuuleenergia, toidukadu vähendav tehnoloogia, rohelise veisiniku tootmine ja madala süsinikujalajäljega toidu tootmine. Suurim osa kliimainvesteeringutest läks liikuvuse ja transpordi ettevõtetele, nagu näiteks elektritõukside, -autode ja lendavate taksode tootjatele.
Allikas: CNBC