Meie kolmas üllitis sarjast "Näita mulle lugu" kõneleb Lääne-Virumaal asuvast Tobeduse monumendist. 2002. aastal ajastule pühendatud mälestusmärgi pani püsti muuhulgas Alžeeria ülikooli professorina töötanud ning praegu oma vanaduspõlve Abhaasia ja Eesti vahel jagav Ülo Sinisalu.
Saabun Võlumäele hommikul, mis näeb välja nagu muinasjutt. Öö läbi on sadanud pehmet lund ning pole tuuleraasugi. Vinni vallavanem on pisut enne mu siiapoole liikuma hakkamist kirjutanud Facebooki: "Head mitterahvusvahelist lumelükkajate siunamise päeva!" Otsustan siiski tulla ning Aasuvälja külas suurelt teelt maha keerata.
Dendropark ja kohtusaaga
Võlumäe, mille maadel Ülo Sinisalu aastate jooksul rajatud dendropark asub, on tema 1928. aastal õnnetu juhuse tõttu viljakoristusel surma saanud vanaisa talu. Nõukogude ajal käis see käest kätte, kuni 1978. aastal 300 rubla eest taas perekonna valdusesse sai. Kõik, mis siin täna näha on, on oma kätega tehtud. Tagasihoidlik majapidamine, suur kasvuhoone ning aukartustäratavast lumikattest hoolimata aimatav mitmekesine haljastus.
"Kuna minu vastutada oli tollal TPIs (praegune Tallinna Tehnikaülikool) töötades kateedri loenguplaanide koostamine, õnnestus mul neid endale sobivamaks tehes siit-sealt pisut aega näpata," kirjeldab ta.
Et soetatud majapidamisega erilist maad tollal kaasas ei käinud, alustas ta ümbruskonna korrastamise ja võsa eemaldamisega. "Seda ei keelanud õnneks keegi, tollane Rakvere Metsamajandi direktor Simo Nõmme kinkis mulle lõpuks isegi kasutatud mootorsae ja võsalõikuri."
Ka puude istutamine polnud keelatud ning kuidagi sujuvalt kujunes see Ülol kogumisharrastuseks. "Kust iganes ma neid siis ka ajastu võimalustele vastavalt sain – erakasvatajatelt, Eesti Metsainstituudist Tartust, Leningradi botaanikaaiast jne. Väga paljud taimed on toonud sõbrad ja tuttavad botaanikud ning meil on alati olnud kombeks, et tooja valib ise taimele ka kõige sobivama koha," selgitab Ülo pargi kujunemise loomulikkust.