Maailm põleb, upub ja rapub. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 27. detsember
Brasiilias Bahia osariigis purunesid nädalavahetusel pärast mitut vihmarohket nädalat kaks tammi, mille tagajärjel on vee alla jäänud ligi 40 linna. Tuhanded inimesed on pidanud evakueeruma, kuna tänavatel tõusis vesi kohati üle kahe meetri kõrgusele. Brasiilias on praegu vihmahooaeg, mistõttu on suured vihmad seal tavalised, kuid kohalike sõnul on praegune olukord hullem kui tavaliselt. Novembri algusest on suurte vihmade tõttu surnud 18 inimest ja haavatud üle 200. Praeguseks pole tammide purunemisega seostatud ühtegi surma.
Two dams gave way in the state of Bahia after heavy rains this weekend #Flooding towns and impacting 400K+ people. Over 60 towns have declared state of emergency.
— Smoke Signal | Socio-Environmental Monitor (@SmokeSignalBR) December 27, 2021
In November, rains caused floods and 18 deaths in the same region#Brazil #ClimateCrisis
pic.twitter.com/GuKBwnDtV6
Esmaspäev, 27. detsember
Heategevusorganisatsiooni Christian Aid uuringu kohaselt läksid selle aasta kümme suurimat looduskatastroofi maksma kokku umbes 170 miljardit dollarit ehk 150 miljardit eurot. Suurima majandusliku mõjuga katastroofiks nimetati USAd augustis laastanud orkaan Ida, mis läks maksma umbes 65 miljardit dollarit (umbes 57 miljardit eurot). Teisena toodi välja juulis Euroopas lahmanud üleujutused, mille majanduslik kahju oli umbes 43 miljardit dollarit (umbes 38 miljardit eurot). 2021. aasta on tõenäoliselt kuues, mil looduskatastroofide kahju on olnud üle 100 miljardi dollari. Kõik kuus aastat on olnud pärast 2011. aastat.