Jõulud ja sellele järgnevad päevad olid politseinike ja päästjate jaoks tänavugi kibedaks tööperioodiks. Pole imestada, sel ajal on aasta pinged haripunktis, jõuluaja kohustuslikud väljaminekud sisendavad uude, algavasse aastasse materiaalset ebakindlust, tarbitud alkohol võimendab valitsevaid tundeid ning tihtipeale ei suuda eestlane sel ajal pere keskel tekkivaid konflikte suusõnaliselt ära lahendada ning muuhulgas lähevad sageli käiku käed.
Tihtipeale sõidetakse jõuludeks ja aastavahetuseks linnast ära. Inimestel on maakohad, suvilad, rahuaeg otsekui eeldaks ka rahulikumat keskkonda ning psühholoogid on seda seletanud nõnda, et vägivald põgeneb linnast, kuna inimesed otsivad alateadlikult iseendi eest pelgupaika.
Meie sõitsime perega maale. Alkoholi jätsime targu linna, kuna meil ei ole maal telefonilevi, et endile kriisiolukorras abi kutsuda. Tegelikult mina ei tarbi ka. Seega ainult toit ja kingid. Ka kuusepuu jätsime sel aastal pere ühisel otsusel jalalt maha võtmata. Panime puud oktoobrist saati kütmata ahju ja kuna toas oli läbilõikavalt külm, tegime iga-aastase traditsioonilise tiiru metsa ning viisime metsaelanikele süüa. Jänestele porgandeid, kapsast ja kaalikat, metssigadele kartulit. Naine koristas enne jõule kapid jääkidest, seega oli meil ka kitsekestele kotike läbisegi mitmeviljapudru, maisihelveste, tatra ja kruupidega.
Paaritunnine ring, laps lõbustas end noorte kuusekeste otsast endale lume pähe raputamisega, eks loopisime seda ka vaheldumisi üksteisele, sattus kõigile vastu nägemist ja krae vahele. Aga ei, tore, eelmised jõulud läksid pisut käest, seekord võtsime algusest peale täiesti teadlikult.
Metsast tagasi, maaliline lumine hoov, lumised kuused maja taga, lumine majakatus, korstnast püstloodis tõusev suits, külmataadi poolt punaseks värvitud põsed...
Istutasin sügisel kaks väikest õunapuud. Meil on neid palju, aga nad on vanad ega kanna enam ja on meil ainult puude mõttes. Lage hoov ei oleks ka kuidagi asjaks. Sumpasin läbi lume ja seisatasin esimese ees.