Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Pühapäev, 23. jaanuar
Californias Monterey maakonnas lõõmab suur maastikupõleng. Ametnikud on nimetanud põlengud sürreaalseks, sest möödunud kuud on olnud pigem märjad ning põlengu piirkonnas pole pea et ühtegi suurt maastikupõlengut varem olnud. Põlengu tõttu pidid evakueeruma umbes 500 inimest ning suleti maantee. Pühapäeva õhtuks oli põleng suuresti piiratud, kuid sellegipoolest sai kannatada umbes 600 hektarit maad. Maha põles teadaolevalt üks hoone.
Evacuees shot this video as they were leaving the Palo Colorado canyon area in Big Sur. #ColoradoFirehttps://t.co/8o7t7TUx7I pic.twitter.com/GeDV5TNHBC
— KSBW Action News 8 (@ksbw) January 22, 2022
Reede, 21. jaanuar
Peruu randu katab ulatuslik naftareostus. Hispaania energiafirma Repsol, mille torudest leke alguse sai, süüdistab lekkes Tonga vulkaanipurske mõjul tekkinud hiidlaineid. Peruu valitsuse hinnangul lekkis ookeanisse umbes 6000 barrelit naftat, mis reostas umbes 1,7 miljonit ruutmeetrit maad ja 1,2 miljonit ruutmeetrit ookeani. Reostuse koristus kestab vähemalt veebruari lõpuni. Peruu valitsus nimetas reostus keskkonnakatastroofiks ning sellel on ka suured majanduslikud mõjud kohalikele elanikele, kes ookeanist elatise teenimiseks koorikloomi ja kalu püüavad.
Allikas: Reuters
An oil spill off Peru, stemming from the Tonga volcano eruption, is the country's "worst ecological disaster," officials say.
— Bloomberg Quicktake (@Quicktake) January 20, 2022
Roughly 6,000 barrels of oil were spilled, shutting beaches and halting fishing in South America https://t.co/xYX0Uvl742 pic.twitter.com/K1GfS8plMn