2013. aastal esitles Maastrichti ülikooli professor Mark Post esimest kultuurlihast valmistatud hamburgerit. Sellest ajast peale on mõte rakupõllumajanduslikult, loomakasvatuseta toodetud lihast pälvinud nii loomakaitsjate kui toiduainetöösturite poolehoidu.
Kaalutud on ka putukavalkudest valmistatud liha tootmist, aga üldsusele pole mõte vakladest kui toorainest siiani meeldinud. Niisamuti pole arendajatel õnnestunud vakladest tavapärase liha maitse ja tekstuuri jäljendamine. Vaglast ikka sisefileed välja ei venita, selge. Seega ikkagi mahlane laboriliha. Laborikana, laborilammas, laboriveis, laboriseapõsk...
Hulgaliselt idufirmasid said toiduainetööstuse suurtelt nimedelt korralikku kütet, eesmärgiks oli hiljemalt 2022. aastaks turg soodsa hinnaga kultiveeritud veise-, linnu- ja kalalihaga ära täita. USA Toidu- ja Ravimiametki tormas ajast ette ning lõi 2018. aastal «peatselt» ilmuvat kaubaartiklit reguleeriva raamistiku ning andis sellega «peagi» turule ilmuva kaubaartikli ettevalmistamiseks rohelise tule.
Aastanumber on täna 2022, laboriliha seisukohalt on kaubanduses rohkem kui kitsas. Nii et revolutsioon toiduainetetööstuses osutus pelgalt utoopiaks? Miks? Kohe-kohe pidi minema asjaks, juba nimetati veiseid ebaefektiivseteks elusolenditeks, kelle «biokonversioonimäär» on ainult ca 15 protsenti. Inimkeeli: 15 grammi liha tootmiseks sööb see elajas kahe suupoolega 100 grammi taimset valku.
Veis ei ole roheline elajas, tavapärase lihatootmise osakaal kasvuhoonegaaside heitkogustest on 18 protsenti, maakasutusest võtavad kariloomad endi alla 30 protsenti, samuti läheb elajate kraesse 8 protsenti ülemaailmsest veetarbimisest. Energiatarbimisest ärme räägigi. Juba 2013 oli selge, et kariloom liigub igandite hulka nagu naiste korsett ja põlevkivist elektritootmine. Juba 2013 aeti esimene kunstpihv näost sisse. Praegu on 2022. 2013 väideti, et kultuurliha tootmine vähendab oluliselt nii lihatootmise keskkonnamõju kui loomadelt inimesele levivate nakkushaiguste riski ja et kultiveeritud lihal on tavapärase liha maitse. Kultiveeritud liha on aastaks 2050 ligikaudu 9,5 miljardini ulatuva maailma elanikkonna toitmise võti, austusavaldus nii loomade kui keskkonna vastu!