Meile meeldib uskuda, et vandenõuteooriatesse usuvad vaid reaalsustaju kaotanud uhhuu-inimesed. Eks seegi ole omaette teooria. Reaalsuses aga on meis kõigis see võime olemas ning on olnud ka juhtumeid, kus mõnes teoorias on retrospektiivselt nähtud mõnda tõeterakest või saanud hiljem kinnitust. Watergate’i teooria oli kaks aastat vandenõu faasis, kuniks Nixon lõpuks tagasi astus. Ka teooriad USA’d valitsevast pedofiilsete kalduvustega eliidist said mingil määral kinnitust, kui Epsteini märkmik sai avalikuks.
Kõik vandenõuteooriad ei kõla absurdselt ega ole täielikult reaalsusest irdunud, mis teebki need niivõrd usutavaks. Pigem asetuvad need teljel, kus on nii Estonia laevahuku detailide kahtlused, maailma valitsev Illuminati, õõnes maakera ja kahtlus, et kõik liha on juba asendatud taimsete toodetega. Kas need teooriad ka sellises järjekorras teljele paigutuvad ja kus on reaalsustaju kese, võib lugeja ise otsustada. Siin aga vaatame otsa selle tagaotsale – kitsa ringi vandenõuteooriatele, mida siinse artikli kontekstis kutsume nišivandenõuteooriateks.
Valeinfo uurija Abbie Richards lõi 2020. aastal vandenõuteooriate diagrammi, mis on tagurpidi kolmnurk, kus on kihtidena välja toodud levinumad vandenõuteooriad ja nende irdumustase reaalsusest. Kõige madalamal ehk spekulatsiooni kihis on vandenõuteooriad, mis päriselt juhtusid, nagu näiteks naftafirmade lobi kliimamuutuse valeinfo levitamisel või tubakafirmade valed vähi ja suitsetamise seoste uurimisel. Kõige kõrgemal ehk totaalses reaalsusest irdumise kihison viha ja vägivalda õhutavad teooriad nagu QAnon, süvariik, lamemaa, õõnes maa, Pizzagate ja Holokausti eitamine.
Siin uuritavad nišivandenõuteooriad asuvad suuremas osas kolmnurga keskmises kihis ehk reaalsuse eitamise kihis. Seal on teooriad, mis on ebatõenäolised ja ühemõtteliselt valed, kuid suuremas osas kahjutud. Teooriad nagu Avril Lavigne on tegelikult surnud ja asendatud klooniga/doppelgängeriga, Elvis on elus, 2Pac on elus, Michael Jackson on elus ning müstilised olendid nagu Loch Nessi koletis või Sasqautch eksisteerivad.