MTÜ Eesti psühhotroopsete ainete tarvitajate ühing LUNEST juhatuse liige, tugiisik sõltlaste taasühiskonnastamise programmis SÜTIK ja klubikahjude vähendamise ettevõtte Reagentuur asutajaliige Mart Kalvet kirjutab, mis on uued psühhoaktiivsed ained ja miks nende turgudel toimuvaga kursis püsimine Eesti rahvatervise jaoks oluline on.
Eesti on vähemalt viimased paarkümmend aastat olnud katsepolügoniks nn uutele psühhoaktiivsetele uimastitele (ingl NPS; new psychoactive substances). Kõige rohkem hirmujutte oleme kuulnud sünteetilistest opioididest (fentanüülid, nüüdisajal ka nitaseenid), kuid traditsiooniliste taju ja tuju muutvate ainete psühhoneurofarmakoloogilisi toimeid matkivate mõjudega uudiskemikaalide spekter on tegelikult väga lai – teisisõnu, pole ilmselt olemas keelustatud uimastit, millele poleks kunagi üritatud luua keelustamata analoogi.
Reeglina on taolised analoogid tarvitajate tervisele vähemalt potentsiaalselt, aga pahatihti ka reaalselt kahjulikumad kui algupärased ained, mille toimeid need jäljendama peaksid.
NPS-ide määratlus ja levimus
Eesti üldsuse ja isegi uimastitarvitajaskonna seas valitseb mittetraditsiooniliste psühhoaktiivsete ainete määratlemises teatud segadus, nagu ilmnes ka mullu üllitatud aruandest NPS-ide kasutamise kohta Eestis – aga pole ime, et fentanüüli uuena ei tajuta, kui see kodunes meil juba rohkem kui 20 aastat tagasi.
ÜRO Uimastite ja Kuritegevuse Büroo UNODC määratleb uusi psühhoaktiivseid aineid selliste «kuritarvitatavate ainetena» (ingl substance of abuse), mida ei ole reguleeritud ei ÜRO 1961. aasta narkootiliste ainete ühtse konventsiooniga ega ka ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsiooniga, kuid mis võivad olla rahvatervisele ohtlikud. Taoline määratlus ütleb ka, miks sõna «uus» selles kontekstis ei viita tingimata hiljuti avastatud ainetele — paljud praegu NPS-ideks liigitatavad ained avastati aastakümneid tagasi. Nt fentanüül sünteesiti esmakordselt juba 1960. aastal ja võeti meditsiinis kasutusele 1968. aastal. 2017. aastaks oli fentanüül meditsiinis kõige laialdasemalt kasutatav sünteetiline opioid maailmas; praeguseks on see kantud Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO hädavajalike ravimite nimistusse.