«Tõde on kusagil seal…» sosistab uudishimu tasaselt mõistuse liminaalsetes piirkondades ja mu näpud valivad just hiljuti saadud telefoninumbrit. Peale paari kutsungit on teispool telefonitoru meesterahvas, kelle nimi on Eesti kontekstis tänaseks hetkeks metonüümne kõigega, mis on seotud UFOde ja tulnukatega.
«Halloo!»
«Tere, kas ma räägin Igor Volkega?»
«Jaa.»
«Teate, otsin materjale UFOdest Õismäel, kas saate mind aidata?»
«Leian. Aga ma pean mainima, et ega need asjad administratiivpiires ei püsi.»
«Mõistan. Taevas on suur ja lai.»
Ma teadsin juba 2010. aastal kultuurifilosoofilist esseed «ufo ja mina» kirjutades, et lõppeks maandun ma Igor Volke juures teekruus käes diivanil, et see kohtumine peab üks hetk juhtuma, sest kuidas muidu saaksin ma ainest selle narratiivi edasiviimiseks? Enne meie kohtumist olen juba läbitöötanud Volke kirjutatud «Täiendatud ufopäevikud» (2017), kuhu on kokku koondatud lisaks ülemaailmsetele UFO vaatlustele ja kontaktidele ka Eestis toimunud juhtumid. Suure õhinaga lappasin ma esiti raamatu kiiruga läbi – iga loo juures on kuupäev ja asukoht ning minu suur lootus on märgata sõnapaari «Väike-Õismäe». Ma ei näe neid sõnu, ma ei näe isegi sõnu «Haabersti», «Harku», «Astangu» ja nii edasi. Raamatus olevatesse tekstidesse süvenedes ilmneb, et neid sõnu ei leia ka sisust — tundub, et UFOd lihtsalt ei satu Õikale — ent samas on viiteid muudele magalarajoonidele, tulnukatele paneelmajade korterites, UFOdele, mida nähakse rõdult ja köögiaknast, hõljumas ja lendlemas magalate kohal. Minu soov oli koheselt saada datat, andmeid, mida enda kasuks ekspluateerida aga maailmakõiksus näitas mulle koheselt koha kätte, «Õpi, poiss, õpi.»
Igor Volke on oma ala absoluutne spetsialist, kes on läbi vaaginud kõik erinevad teooriad ja minema visanud igasuguse prügi, ja seda prügi on semiosfääri digitaliseerudes ekspansiivselt lisandunud. Meie vestlus algab lisaks üksteisega tutvumisele sellega, et ta teeb mulle selgeks õige sõnavara. Kui enamasti on anomaalsete nähtustega tegelevaid inimesi kutsutud kas UFO-fanaatikuks/spetsialistiks/asjatundjaks, heal juhul isegi ufoloogiks, siis Volke viib asja nõks kaugemale ning tegeleb enda sõnutsi anomalistika ja enioloogiaga. Anomalistika (mitte ajada segamini animalistikaga, mis on loomade kujutamine kunstis, eriti eelajaloolises kunstis) on uurimisvaldkond, mis tegeleb anomaalsete ehk tavast ja normist kõrvalekalduvate nähtustega, nende kogumise, talletamise, võrdlemise ja teadusliku analüüsiga. Enioloogia ehk abrevatsioon nimetusest «energoinformatsiooniline teadus» (mitte ajada segamini enoloogia/önoloogiaga, mis on veini ja veinitegemise teadus) on aga selline asi, et ma ei oskagi seda muud moodi kirjeldada kui teadust põhimõtteliselt kõigest – kõik olemasolev koosneb energiast ja informatsioon, kõik on muutuv, energiat ja informatsiooni sööv ja eraldav ning enioloogia püüab seda läbi erinevate meetodite mõtestada. Antud kontekstis keskendume selle mõiste kasutusele seoses anomalistikaga. Volke sõnutsi on Eesti üpriski ainulaadne koht tänu meie huvile anomaalsete teemade vastu: