Kas ühed suhted on midagi väärt ainult sellega võrreldes, mida teised ei ole? Miks me teineteise vastu võrdselt ausad ja lugupidavad ei saa olla, olenemata sellest, mis tüüpi suhetes me oleme? Iga arenguetapi taga on kogemused, milles puudusid need teadmised, mis meil pärast millegi lõpuni elamist tekkida said. Millal üks armastus lõppeb? See pole ainult küsimus emotsionaalsusest, vaid samasugusest äratundmisest, mis võib tekkida armastajate esmakohtumisel.
Esoteerilistes/spirituaalsetes ringkondades räägitakse hingelepingutest, milles me enne maist elu mõne teooria järgi kõigi inimestega oleme kokku leppinud, mida me ühiselt kogeme. Ma ei tea, kas see on tõde või vale – nagu ma ei tea rohkemgi, kas lääne või ida filosoofia on rohkem tõe või vale moodi, kuigi jah, hinges ei saa ma taoistlikust lihtsusest ilmselt mitte kunagi üle, sest see saab jumalast ilma jumalatagi aru. Aga mis kokkulepped siia puutuvad? Millest lähtudes ühe reaalsuse tõenäosus on suurem kui teise? Kahe inimese kohtudes puutuvad kokku kaks eri universumit, mis omavahel suheldes asetsevad koos millestki enesest ja teineteisest suuremas.
Inimsuhetest mõeldes tuleb tagasi pöörduda maatriksi kontseptsiooni juurde, sest see lõimib kokku inimeseks olemise bioloogia ja kultuuri, kuid seekord tooksin fookuse suhte lõppemise ilmselgetele märkidele. Sõnade ja tunnete eraldumine on võrreldav sõnade ja tegude erisuunalise liikumisega, aga kui viimasel juhul saab konkreetsetele tegudele näpuga näidata, siis tunnete puhul ei pruugi nii olukord selge olla (kuigi pole välistatud). Tihti on need asjad aga nii peenelt üksteisest läbi põimunud, et me reageerime lihtsalt sellele, mis kõige teravamalt õiglustunnet ärritab.
Tülitsemine on tegude ja sõnade maailmas aga minu meelest üsna tervitatav nähtus – senikaua, kuni sõnu jagub ega laskuta ainult pimedasse laksimisse nagu sõja olukorras.
Armastusest ära pöördumine toimub rohkem ja vähem teadlikel tasanditel, kuid teadvustamatuse äärmuses lasub kindlasti emotsionaalse hülgamise element.