Kommentaar Kaspar Hintseri artiklile «Noorte seas valitseb narkokaos, mida nad ise kontrollivad».
Lõpetasin aastal 2016 väikeses tüüpilises Eesti alevikus, 65 km kaugusel Tallinnast asuva ca 150 õpilasega maakooli. Ümbruskonna ja olustiku moodustasid vana mõis, katlamaja, paar pankrotis külapoodi, kortermaja kolmandal korrusel asuv raamatukogu, suletud postkontor, toimiv lasteaed ja mänguväljakud, üks ausammas. Suured metsad ümberringi. Neli sõbralikku joodikut ja palju vaba aega.
Nüüd, seitse aastat hiljem võib pildile lisada ka 15-aastased, kelle pidudel ei ole lõõgastumiseks enam ainult drugs-of-choice ehk vanematelt pätsatud õlled ja siidrid, vaid niisamuti ka ecstasy, MDMA ja amfetamiin. Need ei ole enam pelgalt nurga taga tõmmatud esimesed jointid – keskkoolipoistele omased katsetused ja meelemürkide osas sarvede mahajooksmised on selgelt mitu aastat varasemasse ikka nihkunud.
Mis selle tingis?
Kui käisin 6-ndas klassis, muudeti meie väikegümnaasium põhikooliks. Meist kahekümne kilomeetri kaugusel jäi keskharidust andma veel valla keskuse kool (valla elanikkonna suurus jääb alla kümne tuhande inimese). Lisaks asub meist umbes 25 km ida pool ca 2500 elanikuga Loksa väikelinn. Ilmselt oli gümnaasiumi kaotamise põhjuseks gümnasistide väike arv.
Aga gümnaasiumi kadumisega, kadusid külaelu pildilt ka 16–19-aastased noored. Need, kelle seas, nagu Hintsergi kirjeldas, võiks levida juba droogide pidevam tarbimine. Aktiivsemate ja juba natuke küpsemate noorte koolipildist eemaldumine andis üheksanda klassi omadele nüüd «vanimate» staatuse, ilma et neil oleks ees küpsemaid inimesi, kelle poole alt üles vaadatates oma hinnanguid kujundada.