Kaks aastat tagasi muutus inimeste elukorraldus neist endist olenematutel põhjustel, sest inimkonda oli globaalsel tasandil tulnud mõjutama miski nähtamatu. Ühiskonnakorraldus pöördus pea peale ja paljudele tundus nagu oleks toimunud midagi väga ebaõiglast.
Samas oli ka neid, kelle jaoks väga palju midagi ei muutunudki. Igat inimest puudutas pandeemia periood erinevalt ning kogutud lugude ja intervjuude põhjal saab toda kaht aastat vaadelda hoopis teistel alustel, kui see toona paistis. Surmava viiruse hirmu ja bioloogilise haiguse konstanteerimise kõrval paistavad tagantjärele silma hoopis sotsiaalsed ümberkorraldused, majanduslikud raskused ja prioriteetide muutumine. Kõrvutades Lõuna-Eestis küsitletute kogemusi Austraalias läbi viidud uuringuga, saab vaadelda, mis võiks olla kriisiolukorraga kohanemisel inimkogemuses ühist.
Meie kvalitatiivne uuring põhineb üheteistkümnel intervjuul ja kaheteistkümne küsimustiku vastusel ning meedia- ja kirjanduse analüüsil. Vastanute seast olid kümme kuni kolmekümne aastased, kes olid kahe eranditega vallalised. Ülejäänud, kolmekümne ühe kuni viiekümne üheksa aastased, olid nii vallalised, lahutatud, üksikvanemad või seotud muu kooselu formaadiga.
Alljärgnev on Tallinna Ülikooli interdistsiplinaarse õppeaine erialasid lõimiv uuendus (ELU) antropoloogilise uurimistöö tulemus. 2022 aasta kevadsemestril läbi viidud ELU projekti kuulusid Äli Bergmann (sotsioloogia), Kadri Ainumäe (psühholoogia), Inessa Isabel Kaasik (itaalia keel ja kultuur) Tiina Merisalu (sotsiaalpedagoogika ja lastekaitse), Anne Paidra (alushariduse pedagoog). Artikli autoriks kirjandusteaduste magistrant. Selle grupi fookuses oli uurida arusaamu kaugusest ja soorollide jaotusest pandeemia ajal Lõuna-Eestis.
Kuidas tõlgendada kaugust ja lähedust?
Eelkõige püüdsime oma uurimustöös teada saada, mis on inimeste jaoks kaugus ja lähedus. Kas piirangud muutsid meid teineteisele lähedasemateks või kaugemateks? Kui perekonnad pidid rohkem koos olema ning muu maailmaga suhtlemine oli piiratud, siis saab distantsi vaadelda teistsugusest lähtepunktist, kui pandeemia eelsel ajal.