Terra väärtus oli enne rünnakut umbes 43 miljardit dollarit, omal ajal kokku kukkunud Lehman Brothersi oma võrdluseks umbes 60 miljardit.
Krüptoturg on sügisest saadik olnud väikeses langustrendis ja sellele andis omakorda hoogu juurde seni suurim kokkukukkumine krüptomaailmas. Nelja päevaga pühkis ühe populaarsema stabiilsusraha Terra kollaps turult üle 40 miljardi dollari.
Mis siis juhtus?
Terra oli kolmeaastase ajaloo, miljonite kasutajate ning oma plokiahelale ehitatud algoritmiline stabiilsusraha. Selliseid on üldistatuna kahte sorti – mingisuguse füüsilise varaga tagatud (dollariga USDT või näiteks kullaga PAXG) või siis rohkem detsentraliseeritud ja algoritmiliselt juhitud stabiilsusrahad (DAI, UST jt).
Algoritmilise Terra token'i (UST) kurssi hoiab dollarile võimalikult lähedal läbi teise, LUNA token'i, tehtavad arbitraažtehingud. UST on (oli) tagatud LUNA token'iga selliselt, et protokoll motiveeris automaatselt UST hinna tõusmisel rohkem LUNAt vahetama (põletama) UST vastu (juurde looma) ja UST hinna allapoole 1 dollari langemisel, olid kasutajad motiveeritud UST-d LUNA vastu tagasi vahetama (UST põletama, LUNAt juurde looma). Nii tagati hinna stabiilsus USD suhtes.
Geniaalne lahendus, kuni enam polnud
Kahjuks polnud optimistlikud platvormi loojad läbi mõelnud olukorda, mil LUNA token'i vastu võiks mingil põhjusel usaldus kaduda. Ja nii see just läks – initsieerituna hoolikalt planeeritud koordineeritud rünnakust. Too nutikas finantstehniline rünnak oli sarnane George Sorose rünnakuga üheksakümnendatel Briti naela vastu, millest tal õnnestus teenida uskumatud 1,1 miljardit naela, ajades Bank of Englandi peaaegu pankrotti.
Terra puhul oli idee sama. Ründaja võttis kõigepealt laenu umbes 100 000 bitcoini, mille vahetas turuväliselt Terra Foundationiga otse UST vastu. Saadud token'eid hakati erinevatel turgudel massiliselt müüma, mistõttu hakkas hind kukkuma ning ei tagatiste ega ka LUNA token'i kaudu ei jõutud usaldust tagada ja kurssi hoida. See viis omakorda UST ja LUNA usalduse langusesse ning järjestikused sündmused tekitasid ahelreaktsiooni, mil rahvas püüdis veel päästa, mida saab. Toimus tõeline bankrun. Kes hoidsid veel 6. mail miljoni USD väärtuses LUNAt, neil oli kõigest neli päeva hiljem alles vaid mõnisada dollarit. Löök oli eriti karm väikeinvestoritele ja ettevõtetele, sest UST-d peeti turvaliseks varapaigutuseks.