USAs on abordiõigus küsimärgi all, Taliban käskis naistel hakata avalikus ruumis nägu katma ja El Salvadoris mõisteti 30 aastaks vangi naine, kellel juhtus nurisünnitus. Need on asjad, mis toimuvad kaugel, kuid silma nende ees kinni pigistada ei tohi.
USA
Mai esimesel nädalal tuli USA meedias avalikuks sealse ülemkohtu otsuse mustand, mis lükkaks ümber Roe v Wade'ina tuntud kohtuotsuse, millele USA abordiõigus põhineb. Selle ümber lükkamise tulemusena võiksid osariigid iseseisvalt abordiõiguse üle otsustada.
Roe v Wade on USA ülemkohtu otsus aastast 1973, mis kehtestas põhiseadusliku abordiõiguse. Kohtusotsus määras, et osariigid ei tohi keelata aborti naistele, kelle looted pole veel nii suured, et kehavälises maailmas ellu jääda. Tänaseks on elujõulise loote vanus umbes 23 või 24 nädalat.
Uuringute järgi keelaks Roe v Wade'i ümber lükkamisel või nõrgenemisel abordi 26 osariiki 50st. Neist 22-l on juba olemas plaanid ja seadused selleks juhuks, et võimalikult kiiresti tegutseda. Selle juhtumisel liituks USA kolme riigiga, mis on ainsana alates 1994. aastast oma abordiseadust karmistanud – nendeks riikideks on Poola, El Salvador ja Nicaragua.
Ei pea ekspert olema, et jõuda järelduseni – kuid ka eksperdid on seda öelnud –, et abortide keelustamisel ei keelata ära mitte kõiki aborte, vaid turvalised abordid. Samuti mõjutab abortide keelustamine nii USAs kui igal pool mujal just majanduslikult keerulisemas olukorras naisi. Mil majanduslikult kindlustatud naistel on võimalus reisida teise osariiki või riiki, kus abort on legaalne, siis rahata naisel ei jää muud üle, kui rasedust jätakata ning sünnitada või seada oma elu ohtu käesolevate vahenditega aborti sooritades.