Pühapäeva õhtu. Pered on kodus ja valmistuvad, nagu ikka, uueks töö- ja koolinädalaks – kodused ülesanded, vannid-dušid, populaarsed TV-laulusaated, peatne AK uudistemagasin. Vabrikutes on alustanud õhtune vahetus. Samal ajal teeb suvaline kohalik Vasja Snapchatti postituse, milles lubab põnevust. Käib «klõps» ja valgus kaob. Pimedad on nii telekad kui vabrikud. Seiskuvatest süsteemidest tõuseb veel mõnda aega hääbuvat auru.
Kõlab nagu odava krimijutu algus, kuid Kundas ja selle ümbruses umbes nii 10. aprilli õhtu välja nägigi. Kell 20.41 lülitusid välja piirkonna 110 kilovoldise alajaama seadmed, mistõttu jäi lisaks umbes 70 protsendile piirkonna majapidamisele pooleteiseks tunniks elektrita ka ööpäevaringselt töötav Kunda tsemenditehas ning Eesti suurim elektritarbija, 24/7 puitmassi tootev Estonian Cell.
Kui tsemendivabriku juht suhtus kommentaarides Postimehele asjasse küllaltki rahulikult, viidates intsidendiga kaasnenud mõningale lisatööle ning imestades vaid selle üle, et selline asi üldse tänapäeval juhtuda saab, siis Cellis tekitas too kummaline vahejuhtum tootmisesse seitsmetunnise augu ning hulgaliselt probleeme keeruliste seadmete taaskäivitamisel.
Elering teatas sündmuse järel meediale lakooniliselt, et «katkestusega klientidega sõlmitud võrgulepingute tingimusi ja ka varustuskindluse määruses toodud lubatud katkestusaegu (nn kvaliteeditingimusi) ei rikutud». Ümber sõnastatult oli tegemist justkui tavapärase puu-kukkus-traadi-peale juhtumiga ning iseenesest võiks ju sellega rahulduda, kui ei oleks ühte «aga». Nimelt oleks piisava ettevalmistuse korral võinud taoline katkestus olla välditav. Tehnilisi probleeme ikka tekib. Ka hooldustöid on vaja aeg-ajalt teha, arusaadav. Olukord aga, kus sisuliselt suvaline sitakeeraja omale sobival momendil elutähtsat teenust pakkuva asutuse territooriumile marsib, hoonelt tabaluku eest lööb ning erilisi takistusi kohtamata n-ö rubilniku välja lükkab, on pehmelt öeldes jahmatav.
Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster rääkis, et turvalisuse huvides nad alajaamade turvameetmeid ei avalda, kuid lisab siiski, et mõne aasta eest paigaldati tähtsamatesse alajaamadesse lisaks tavapärasetele valvekaameratele võimekad omataolised. «Neid saab suunata igasse alajaama punkti ja tugevalt suumida. Need aitavad saada paremat pilti nii alajaama seadmetest võimalike rikete korral kui suurendavad turvalisust,» lisas ta. «Kindlasti andis ka Kunda juhtum mõtteainet ja teatud tegevusi turvalisuse suurendamiseks oleme ka sellest juhtumist tõugatuna juba tegemas.»