«Sürr, ma pole koroonast alates reisimas käinud,» ütlen ma sõbrale ja lisan peenikese etnoesto häälega: «Juba kaks aastat pole jalakestki siit kalli Maarjamaa mullalt tõst’.» Hakkame naerma. Lisan seejärel: «No tegelt tõst’ olen, otse kosmoses, psühhonaudina hüperruumis käin’d, aga võõrriigi pinnale ei astunud.» Järgmisel päeval läbin esimest korda peale 27. märtsi 2020 aastat turvakontrollid ning lendan Kopenhaagenisse.
Põhjus eelnevalt mittereisimiseks on lihtne: ei ole olnud põhjust. Põhjus hetke reisimiseks: osalesin Eesti, Läti, Leedu ja Taani ühisprojektis ning nüüd toimub lõpparuande kirjutamine ja kokkuvõtete tegemine. Boonusträkk on see, et võtsime sellest projektist koos naisega osa, tekkis võimalus leida ühisosa meie mõlema töös. Kolme noormehe lapsevanematena ei saa me väita, et reisime vähe. Aga ainult kahekesi koos reisimine, see toimus viimati 2017. aastal.
Esimene päev
Kopenhaageni lennujaam tundub Tallinna oma kõrval hiiglaslik. Lennujaamast läheb norm metroo otse kesklinna. Peatume Kong Arthuris, kena ja kallis, teenindus on hea, tuba väike, aga puhas. Jalutuskäik Vabalinn Christianiasse – kohalike hipide ja anarhistide poolt 1971. aastal rajatud kommuun keset väikekodanlikku Christianshavni rajooni. Tee peal satume ühe kuju juurde – Frederick VII kuju Christiansborgi palee ees, Google Maps vähemalt ütleb nii. Kes fakk on selle riigi kunn või kuninganna? Miks neil üldse on see? Nad ju vist nii tolerantsed ja liberaalsed ja muud head sõnad, aga endiselt on tarvis kunni. Tagantjärgi tarkusega võin lisada, et kui Frederickust sai kuningas, siis ühel ilusal kevadpäeval, täpsemalt 21. märtsil 1848 oli 10 000 matsi tal ukse taga ning nõudsid absoluutse monarhia asemel konstitutsioonilist. Freddy pani konksud paberile alla ja sellest ajast ehk siis viimased 170 aastat on asjad nii olnud. Hetkel on pukis kuninganna Margrethe II, kes sai võimule seetõttu, et endisel kuningal ei olnud poegi ja viidi läbi referendum ning lubati naisterahval saada troonipärijaks. See oli peaaegu 70 aastat tagasi. Euroopa.