Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 13. juuni
Hispaaniat ja Lõuna-Prantsusmaad kõrvetab juba aasta teine kuumalaine, mille toodud kuumust tavaliselt enne juulit või augustit ei ole. Prantsusmaa riiklik ilmateenistus teatas, et Vahemere ääres on temperatuur juba 35 kraadi ja võib tõusta kuni 39 kraadini. Kuumus on ka mujal riigis – isegi Pariisi riigi põhjapoolel ennustatakse nädala teises pooles 35 kraadist ilma.
Hispaanias on juuni esimeste nädalate temperatuurid olnud viimase 20 aasta kuumimad. Seal oli nädalavahetusel piirkonniti kuni 43 kraadi. Juba mai kuu oli Hispaania ja Prantsusmaa jaoks dokumenteeritud ajaloo kuumim – Prantsusmaal oli keskmine temperatuur 17 kraadi soojem tavalisest keskmisest.
Allikas: The Guardian
Extreme heat is intensifying in Spain and Portugal right now and will spread into France.
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) June 12, 2022
A particularly nasty heatwave incoming, especially for the middle of June. pic.twitter.com/ftmX5QAxNH
Esmaspäev, 13. juuni
Tšiili kannatab põua käes. Riigis on 13 aastat kestnud enneolematu põud, mis mõjutab kõiki eluvaldkondi – kaevandamisest põllumajanduseni. Laiuvatest järvedest on alles vaid lombid ja kalade skeletid. Tavaliselt jõuab Tšiilis jõgedesse ja järvedesse vesi Andide lume sulamisest, kuid lund pole piisavalt sadanud. Puude eluringe uurinud teadlased on leidnud, et viimase 400 aasta jooksul pole ühtegi nii pikka ja intensiivset põuda Tšiilis olnud.
Allikas: Reuters
'We beg God for water': Chilean lake turns to desert, sounding climate change alarm https://t.co/5I0pOaO3CK pic.twitter.com/PZsLyd5hxI
— Reuters (@Reuters) June 13, 2022