Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 20. juuni
Möödunud nädala teises pooles hakkas India kirdeosas ja Bangladeshis sadama katkematu vihm ning paukusid ägedad äiksetormid. Taas, nagu mai lõpuski, tuli Brahmaputra jõgi üle kallaste, tõrjudes oma kodudest välja rohkem kui kolm miljonit inimest. Veel miljoneid inimesi on hätta või lõksu jäänud, kuna teed on vee all ja abi ei jõua nendeni. Vee alla on jäänud terveid külasid ja mitmed on pidanud abi ootama oma majade katustel. Vähemalt 21 inimest on Bangladeshis surma saanud äikse tõttu. Kokku on teadaolevalt hukkunud üle 60 inimese.
Ühe Bangladeshi valitsuse eksperdi sõnul on praegune üleujutus halvim alates 2004. aastast. Sylheti piirkonnas olevat üleujutus lausa halvim viimase 122 aasta jooksul. Mitmed on uudistekanalitele öelnud, et nad pole oma elus sellist üleujutust näinud.
The worst #flood in decades has hit #Sylhet and other localities in Bangladesh. People & animals stranded on rooftops. Schools, businesses & houses in undated. Electricity & transport disrupted. @GretaThunberg#Sylhetflood #Bangladesh pic.twitter.com/beETNjTIbX
— Fridays For Future - Bangladesh (@FFF_Bangladesh) June 18, 2022
Esmaspäev, 20. juuni
Nigeri lõunaosas on toit otsas ja enne vihma tulekut ei saa uut vilja maha panna. Riigi mitmes piirkonnas pole üle kümne aasta olnud head saaki, kuna vihmad pole olnud regulaarsed. Temperatuur tõuseb seal poolteist korda kiiremini kui mujal maailmas ja pidevad põuad hävitavad ka seni viljakad maad. Ukraina sõjast tekkinud toiduhinna tõus on ka Nigerisse jõudnud. Umbes 44 protsenti Nigeri lastest on alatoidetud ja 4,4 miljonit inimest, 18 protsenti Nigeri elanikkonnast, ähvardab sel aastal näljahäda.