Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 27. juuni
Jaapanis registreeriti riigi dokumenteeritud ilmaajaloo kõrgeim temperatuur – Isesaki linnas, mis asub 85 kilomeetrit Tokyost loodes, mõõdeti 40,2 kraadine õhutemperatuur. Eelmine rekord, 39,8 kraadi, mõõdeti 2011. aasta juunis. Tokyos mõõdeti ka kõige varasem üle-35-kraadine ilm alates mõõtmise alustamisest 1875. aastal. Rekordilist kuuma võimendab suvise vihmaperioodi kõige varajasem lõppemine aastast 1951. Eeldatakse, et kuumus püsib suve lõpuni.
Tokyos on kuuma tõttu viidud haiglasse juba üle 250 inimese ning teadaolevalt on ka üks inimene kuumarabandusse surnud. Tokyo elanikke suunatakse ka elektrit kokku hoidma, sest energianõudlus on kuuma tõttu kõvasti kasvanud. Elanikel soovitatakse tuled kustu panna, kuid õhukonditsioneeri mõistlikult kasutada.
🥵☀️ To prevent potential power shortages in Japan amid the heat wave:
— Kurumi Mori (@rumireports) June 27, 2022
🔦 Tokyo metropolitan government staff worked in the dark this afternoon
🛒 Supermarkets turned off the light for frozen foods
🔌 Stores unplugged home appliances on display
(h/t Asahi TV) pic.twitter.com/WPQQ6kjmWZ
Esmaspäev, 27. juuni
Musta mere äärseid piirkondi tabas esmaspäeval tugev vihm. Krimmis tuli üleöö alla terve kuu jagu vihma, mis ujutas üle mitmeid hooneid ning üks jõgi Belogorskii piirkonnas tuli üle kallaste, mis viis sealsete külade elanike evakueerumiseni. Belogorskii piirkonnas kehtestati hädaolukord, kuna sealne jõgi tuli üle kallaste esimest korda ajaloos.
Tugev vihm tabas ka Gruusia põhjaosa, täpsemalt mägist piirkonda Gruusia ja Venemaa piiril. Vihm ujutas üle teid ja jõed tulid üle kallaste. Osa Gruusiat ja Venemaad ühendavast teest sai niivõrd kahjustatud, et Gruusia sulges piiri Venemaaga. Seda küll ajutiselt, kuni ilm paraneb ja tee korda tehtud saab.