Lasnamäe lõpus, või siis õigupoolest alguses, kohe Tallinna külje all asub müstiline oaas nimega Maardu. Sealsest Maximast tobi, putkast burgerit või endisest bensukast riideid ostes tuleb vene keele oskus kasuks, sest nii on enamusele elanikkonnast mugavam.
Pealinlastele on Maardu tuttav peamiselt, kas a) sealse 500 ruutmeetrise Hot Lips’i, b) Ukraina kogukonna laadast tehtud filmi «Prazdnik» või c) üle 7 aasta esimese kaasaegse kunsti sündmuse Maardu Dekennaali järgi.
Viimase raames suhtlesin Maardust pärit 23-aastase Antoniga sellest tundmatust perifeeriast, kus alles hiljaaegu rivistati lapsed kohustuslikus korras 9ndal mail üles ning viidi kiriku juurde sõjaveteranidele lilli viima. Samal ajal pidevalt rõhutades, et see on võidu päev, mida peab meeles pidama. Lapsed ise aga paljuski vihkasid seda sunnitud tegevust. Umbes nii, nagu ei sallita kohustuslikku suusatamist või muid tüütuna tunduvaid kooli tegevusi. Üks Antoni klassivend tegi isegi pool-naljaga protestiks ettepaneku sõjaveteran maha lüüa ja ta medalid maha müüa.
Samal ajal on Maardus üsna suur Ukraina kogukond. Antoni sõnul on seal ukrainlane sinu naaber ja klassikaaslane. Ka linna suurim üritus on Ukraina kogukonna korraldatud «Prazdnikust» tuttav Sorotšintsõ laat. Laadal toimuva Miss Maardu konkursi kandidaadid tegid 2019. aasta dokumentaalfilmis proove Maardu Rahvamajas ning selle sama maja ees 2022. aasta juunis Dekennaali festivali proovide ajal tšillides nägin oma silmaga, kuidas kuskil 14–16-aastane tüüp päise päeva ajal müürile Z-tähe gräffis. Paar päeva hiljem oli kritseldis küll juba eemaldatud, kuid võib arvata, et õhustik on linnas pigem pinev.
Eelmine Maardu linnapea, Georgi Bõstrov valitses linna ligi 20 aastat. «Only death was able to get him,» ütleb Anton. Ta oli rahva poolt palavalt armastatud putinistlike vaadetega mees, kelle auks rajati paljalt linnarahva annetustega pronksbüst. Siiani tuuakse kuju juurde lilli. Ta jagas rahvale valimiskampaaniana kartulit, jõi üritustel mõnuga ning oli muidu muhe ja sõbralik mees, kes hoolis linnast ja tegi selle heaks palju. Tänu temale sai ka linnas monopoli omanud Maxima omale eriliselt magusa product placement-i – linna keskel olevast lilledest kirjutatud «Maardu» kohal ilutses varem ka lilledest «Maxima».