Sometimes I get the feelin'
I was back in the old dayslong ago
When we were kids when we were young
Things seemed so perfect – you know
The days were endless we were crazy we were young
The sun was always shinin'
We just lived for fun
Sometimes it seems like lately
I just don't know
The rest of my life's been just a show
Queen – «These Are the Days of Our Lives»
Freddie Mercury suri 1991. aasta 24. novembril AIDSi. Ta oli 45-aastane. AIDSi epideemia alguses nimetati haigust gei vähiks, mis polnud mitte ainult eelneva seksuaalvähemuste diskrimineerimise sümbol, vaid sallimatus tasandil, mis jättis toona tundmatu ja surmava haigusega inimesi hooletusse. Õnneks leidus inimesi ja arste, keda ei peatanud eelarvamused, ning haigele avati eraldi osakond, kus julgeti patsiente ka puudutada. Kaos, horror ja hirmutamine oli meedias toona sama rets, kui mitte hullem, nagu hiljutisel koroonakeissil, ent see võttis fookusesse seksuaalse läbikäimise. Tekkis seos seksi ja katku vahel ning eks olegi sellised seosed need, mis halvavad seose seksi ja armastuse vahel. 1980ndad oli aeg LGBT-liikumise hoogustumiseks. Kusagilt mäletan ka, et surevatele gei meestele tulid appi lesbi kogukondade naised – ja see on täiesti puhta armastuse näide. On ka realiseerunud utoopiaid, kus inimlikkus võidutseb hirmu ja põlguse üle.
Eestis dekriminaliseeriti homoseksuaalsus 31. mail 1991. Nõukogude ajal oli homoseksuaalsus kriminaliseeritud. Täiesti haige mõte. Sama haige kui tsensuur ja mõttepolitsei. Valitsus ei saa mitte kunagi hakata ütlema, mida inimene saab või ei saa tunda ega mõelda. Homoseksuaalsus on olemas olnud seadustest olenemata ja jääb olema seadustest olenemata. Kui sellelt pinnalt armastussuhete peale mõelda, siis on ilmne, et armastus saab olla – ja on – kõige mässumeelsem olemise vorm, sest tundeid kogetakse seespidiselt.
Tunnetega seotud mustrid ja käitumisviisid on selgitatavad kultuuri ja psühholoogiaga, aga need on siiski vahepealsed sfäärid võrreldes inimese keha looduse poolse pärandiga. Me saame kontrollida oma käitumist, väliseid reaktsioone (kui me tahame), aga emotsionaalne reaktsioon ei ole kontrollitav. Me tsiviliseerime ennast kultuurilise käitumisega, analüüsime psühholoogiaga, aga ikkagi jääb midagi, mis teeb ühest iseenda ning mis paneb meid päeva lõpuks küsima hoopis, kas me suudame selle isedusega – ükskõik kas iseendas või teistsugustes – leppida või mitte.