Järjekord. Keskmine poeg räägib, et talle ei meeldi Hispaania reklaamid Youtube’is, et Eesti omad on paremad, eriti need, kus on Vanamees, ning teeb seejärel hääli järgi: [peenikese häälega] «Vanaisa-vanaisa, mis see on?», [susistades] «Kuule, poišukene, šee on šitt, kaš ša šiiš ei tea?» Otsustan teda edaspidi «poisukeseks» kutsuda, vanim poiss on «noormees» ja väikseim lihtsalt «poiss». Järjekord liigub aeglaselt. Väikseim ehk lihtsalt poiss peidab enda Spidermani aktsioonfiguuri särgi alla justkui varjates, et teda ilma piletita sisse vedada. Meie kord, ulatan piletid, aga daam letis küsib passe. Arvate, et jälle lennuki peale, jah? Ei, me oleme Granadas ja lähme Alhambras Nasriidi paleesse.
Día seis
Sõitsime Baenast otse Alhambra parklasse. Kõik kohad on turiste täis, võtame ka selle rolli järgnevateks päevadeks. Hakkame väravate juures pileteid otsima ning koheselt on mingi naisterahvas külje all ja asub meile 130 eurost giiditeenust pähe määrima. Keeldume ja võtame väravate juurest audiogiidi mingisuguse olematu summa eest – olematu loomulikult võrreldes 130 euroga. Lippame läbi aedade Nasriidi palee suunas, sildid väidavad, et 10 mintsa kõndimist. Alhambras on kõik muidu chill, jaluta, kus ja millal tahad, aint see palee on aja peale. Ja palee juures selgub, et kodukal mainitud «Isikut tõendava dokumendi kaasaskandmine» on for realz ja palee piletid on isikustatud. Näitame passe ja siseneme. Meie ees on 50 turisti ja teist sama palju järgnemas.
Palee on mega, tõeline Araabia kalifaadi kuldajastu pärl, üks seinareljeef teisest ilusam, purskkaev purskkaevu otsas, sambad ja sisehoovid ja mis kõik muu. Võistleme vanema poja ehk noormehega piltide tegemisel – küsimus on puhtalt nutitelefoni kaamera Pro versiooni õiges sättimises, sest objektid ise on ebamaiselt kaunid. Üks hetk muutub kõik ülekülluseks, kõik on liiga ilus, kaob võrdlusmoment, kaob taustsüsteem, on vaid ilu. Tahaks korraks tükki sitta vaadata.
Suure Kupli nimelisse saali sisenedes – araabia keeles on see al-Qubba al-Kubraa – olen juba täiesti teadvusetu, aga selle ruumi sisemus voogab läbi teadvuse, mitteteadvuse, seljaaju ja kogu hingkeha. Seinareljeefid ja ornamentidega võlvid, kaheksanurgad, nimed, Jumala nimed, koraanisalmid, ajaatid ehk märgid, kihtide kaupa kalligraafiat ja numeroloogiat, aritmeetilist ja geomeetrilist sümbolismi. Neid seinasid peaks päevi ja kuid uurima, laskma eksoteerilisel teadmisel saama üheks esoteerilisega – see on süvasufistlik stuff, rohkem sellest ei räägi, kui sa just initsieeritud ei ole – ja mitte 100 turistiga nagu lammas läbi jooksma ning pildistama.