Peeter Alliku nimeline Tartu Graafikafestivali «Shadows / Varjud» Kunstimaja näitust kureerib Carlos Barbenera Nikaraaguast, kes nüüd elab ja töötab eksiilis Chicagos. Carlos Barberena de la Rocha protestigraafikal on kujutatud vasak- ja parempoolse totalitarismi vahelist räsitud rahutut maailma, kirjutab Chris Pig.
Carlos Barberena de la Rocha on üks neist kunstnikest, kes näib olevat pingevabalt virtuoosne, nagu tema oskused ja enesekindlus oleks täielikult vormunud siis, kui ta esimest korda lõikenoa kätte võttis. Tema kujundid annavad muidugi löögi vastu vahtimist, lõppude lõpuks on need lood protestist ja praegusel ajal, kui Ameerika viimase administratsiooni õudusunenägu on veel värskelt meeles, on protestimiseks palju ainest. Väga paljuski hispaanlaste protestiplakatite traditsiooni järgi nagu aktivistist graafiku Carlos Cortez näol, ei kohta tema piltidel sugugi esivanemate kodukootud rahvalikkust. Ta teosed, kuigi otsesed ja täis viha, on sellegipoolest slikid ja võrgutavad. Need on luksustooted, mida tahaks omada. Laenates Lõuna-Ameerikast populaarsed imagoloogilisi kujundeid ja tätoveeringu motiive rakendab ta need baroksete kerimismustrite ja mähkmetaustadega poliitilise sõnumi edastamiseks.
Kui Barberena 2018. aastal Ameriika Ühendriikidesse kolis, leidis ta end õigel ajal õiges kohas, et olla täiuslik kroonik «maailma veidrustest» kellegi hispaania diasporaa perspektiivist. Oma essentsiaalsele triptühhonile, mis on piisavalt tabavalt poekottidele trükitud, tuletab ta meelde, et tooted, mida me mõtlematult tarbime, on inimliku viletsuse ja ebaõigluse tagajärg. Osariikides pakuvad toitu vaesed sisserändajatest põllumehed, kes on sageli oma eluga riskinud, et seal viibida (vt trükiseid, nagu «El pollero», «Undocumented», «Strawberry Fields» ja «No human is illegal»).
Barberena sündis Nicaraguas 1972. Aastal, mil kohutav maavärin tappis 10 000 inimest. Kuus kuud pärast sünnitust jäi tema ema leseks, jättes talle viis last. Ta töötas tehases, et neid toita, riietada ja koolitada. See oli Somoza diktatuuri aeg, mis kestis 45 aastat. Seejärel võtsid 1979. aastal võimu Sandinista Guerrillas.