Paar sõna sellest, mida arvan eelmise nädala suursündmusest – laenutushüvitiste summade vähendamisest ja sellest arutelust, mis käima läks. No, et ikkagi kirjanik või nii, midagi ma ju arvan. Jõudsin järeldusele, et autorihüvitusfond on nagu väike Eesti riigi mudel – toimib justnagu-süsteem, mitte aga päris süsteem, ja rahvas on pandud almusepaluja rolli. See aga on oht kultuurile laiemas mõttes.
Laenutushüvitis on raha, mida saab autor (kirjanik/luuletaja, illustraator või tõlkija) riigilt autorihüvitusfondi kaudu selle põhjal, kui palju on eelmisel kalendriaastal tema teoseid raamatukogudest laenutatud. Selline süsteem on toiminud aastaid, ent sel on kohti, mida annaks parandada.
Loomeinimesed vinguvad jälle?
Idee laenutuskordade järgi arvutada hüvitist autoritele, kelle looming on lugejate silmis tunnustust väärt (või soovitatava kirjanduse nimekirjas) on ilus. Soomlased oma sarnase süsteemiga on meile siin eeskujuks, ent Soome autoritele jagatavate miljonitesse eurodesse ulatuvate summade kõrval on meie alla pooleteistsaja tuhandene meepott täiesti tühine (ei tohi unustada ka 23 protsenti, mille riik maksudena tagasi küsib) ning just see tühisus muudab süsteemi avalikkuse silmis arusaamatuks ja ebavajalikuks. Seda isegi mõne autori arust, rääkimata siis lihtsurelikest, kes meedia vahendusel loomeinimestest muud ei teagi, kui et pidevalt on neil raha vähe, kärss kärnas ja maa külmand. Saavad kirjanikupalku, ent kus on suurteosed? Ja üleüldse on enamik neist andetud edevad joodikud, mõni veel pervert pealegi. Mis hüvitist nad nüüd tahavad?
Hüvitis ei ole toetus
Facebookis on nii mõnigi autor üleolevalt märkinud, et tema sissetulekut selle hüvitise saamine või mittesaamine ei mõjuta. See, pealtnäha «viinamarjad-on-hapud»-suhtumine, on tegelikult suure ohu märk. Hüvitis ei ole toetus. Sinu sissetulek ei huvita kedagi. Sa ei pea hüvitise saamiseks näljas, paljas või lollakalt abitu olema, vastupidi! Laenutushüvitis on riigi enda poolt välja pakutud hüvitis autoritele selle eest, et nende teoseid laenutatakse tasuta. Kui autorid ise võtavad seda kui sünnipäevakingitust või loometoetust või almust ning peavad vajalikuks üleolevalt märkida, et ilukirjandus Eesti oludes ei saagi olla mingi rahateenimise võimalus, siis annavad nad riigile märku, et loomeinimestel polegi tegelikult midagi vaja. Et raamatuid ei ole vaja. Ega kultuuri üleüldse.