Tippsport on väga mitmetahuline asi. Mäletate veel Nõukogude Liidu ja Kanada vahelisi hokimatše? Või 1980. aasta taliolümpiamängudel aset leidnud hokimatši Nõukogude Liidu ja USA vahel? Need olid ainsad külma sõja aegsed reaalsed lahingud. Tippsport oli ja on jätkuvalt riikidele oma näo ja võimekuse kuvamise vahendiks. Tippsport on muuhulgas meedia-, reklaami- ja hasartmänguäri. Tippsport on meelelahutusäri, mis naelutab miljoneid telerite taha ja lugematuid hulkasid staadionitele. Tippsport on eeskuju kasvavatele põlvkondadele, sellega antav sõnum on selge – kui sa oled tubli, ennastületav, sihikindel, lojaalne, korralike eluviisidega, siis saab sinust oma ala tipp. Ja kõige lõpuks eeldab tippsport muidugi ka sportlast, kes kõike ülalnimetatut võimaldab.
Sportlase elutee pole enamasti tema enda valitud. Lapsevanemad panevad oma võsukesed varakult trenni, hea on, kui laps millegiga tegeleb, ja selleks, et kuhugi välja jõuda, tuleb alustada päris lapseeast. Seal sõelutakse välja need vähesed andekad. Aeg omakorda sõelub nende andekate seast välja üliandekad ja andekad lahkuvad mängust tühjade kätega. Väljavalitutele saab sport ja saavutusvajadus elu sisuks. Nüüd tuleb mängu reaalsus – inimvõimete piirid ja nende nihutamine. Ka neist üliandekaist lahkub enamus tühjade kätega ja sinna päris tippu, sinna päris etteotsa jõuab neist tõepoolest ainult kõige pisem näputäis.
Nii me lõpuks saamegi tippsportlase. Inimese, kes on varasest noorusest võidelnud vigastustega, kes on loobunud lapsepõlvest, normaalsest sotsiaalsest ja vaimsest arengust, kelle haridustee on poolik või omandatud spordile keskendumise kõrvalt. Sõnumiga «Kui sa oled tubli, ennastületav, sihikindel, korralike eluviisidega, saab sinust oma ala tipp» saame me väärkasutatud inimesed, kellede elu on seatud ühele kaardile.
Võidusõiduhobuse karjäär on lühike, alles ta algas ja juba on ta lõpusirgel ja seda, mis saab väärkasutatud inimesest pärast seda, ei ole tihtipeale meeldiv vaadata. Muidugi on erandeid. Alati on meil ette näidata Gerd Kanter ja Aleksander Tammert, Ragnar Klavan ja Mart Poom, niisamuti Kelly Sildaru, kel oli söakust juba päris õrnas eas väärkohtlemisele vastu hakata ja pärast seda isegi sportlikke tulemusi näidata. Aga suurt pilti vaadates ei ole see pilt üleliia meeldiv.