Teresa Lane (Austraalia/Hispaania) on omandanud bakalaurusekraadi ehtekunstnikuna 2003. aastal Melbourne'is, Austraalias ja töötas omanimelises ehtestuudios kuni 2005. aastani, mil jätkas magistriõpingutega RMIT ülikoolis. Õpingute käigus viibis ta Eesti Kunstiakadeemias ühe semestri vahetusõpilasena ja siin süvenes kunsti üldaluste õppimisse. Oma töödega õnnestus tal jõuda 2007. aastal tunnustatud Saksamaal toimuva rahvusvahelise ehtenäituse «Shmuck» väljapanekusse, mis avas mitmeid uusi uksi tema loomingule. Teresa on pikemalt peatunud ka Idar-Oberstein residentuuris Saksamaal, kus õppis kivi lõikamist. Saksamaalt naasis ta Eestisse ning tegutses Tallinnas, Polymeri perfomance-kunstnike rühmituses. Peale kodumaale tagasipöördumist töötas ehtekunstnikuna kuni 2014. aastani ja siis otsustas kunsti tegemisega võtta pausi ning liikuda tagasi Euroopasse, täpsemalt Hispaaniasse. Seal töötas Teresa inglise keele õpetajana, kuniks tal tekkis uuesti vastupandamatu soov pöörduda tagasi kunsti tegemise juurde.
Pühapäeval, 17. juulil 2022, 13:30–16:30 avatud uste päeval Vaskjala Loomeresidentuuris toimuvad suviste residentide Alberonero (ITA), Teresa Lane'i (AUS) ja Maya Simkini (US) kunstiesitlused. Sündmuse link FB: https://www.facebook.com/events/5877489395599034
Tere tulemast Vaskjalga! Sul on Eesti kogemus varasemast olemas, õppisid 2005–2006 Eesti Kunstiakadeemias ja 2008 tegutsesid Polymeris, olles osa performance-kunstnike rühmast. Lugesin sinu biograafiast, et 2015 otsustasid teha pausi kunstnikuna tegutsemisse. Kas võib öelda, et nüüd Vaskjalas teed n-ö comeback'i kunsti tegemise juurde?
Jah, 2015 otsustasin panna kunstitegemise pausile, olin segaduses enda loomise osas, mu praktikad ja õpitud oskused (väärismetallide ja juveelidega töötamine) ei aidanud mu ideede teostusele kaasa ning oma osa mängis ka see, et ma ei leidnud endas jõudu, et lisaks loomisele tegeleda ka pideva enesereklaami ja loomingu müümisega. Otsustasin kolida Hispaaniasse, Barcelona linna täpsemalt ja hakkasin seal õpetama inglise keelt. Õpetajatöö kõrval tegin assistendi-asjaajaja-abilise tööd ühele Saksa päritolu endisele elukutselisele pokkerimängijale – see oli samuti täiesti uudne ja teistmoodi kogemus. Barcelonasse kolides ei olnud mul enam mitte mingisugust seost senimaani kunstnikuna töötamise ja tegutsemisega, see osa mu senisest identiteedist jäi Austraaliasse maha. Esteetiline tunnetus ümbritsevasse ei kadunud muidugi kuhugi, ikka avastasin, et kipun enda ümber olevat ruumi või kasvõi suvalisi asju laual sättima mingisse kompositsiooni (naerab).
See idee, mida ma soovin siin teostada, on mu peas küpsenud juba päris mitu aastat ja nüüd tundsin, et aeg on õige – naasta kunstiga aktiivselt tegemise juurde ja teha teoks oma visioon. Projekti võib nimetada «Unenäo relvad» ja need on siis sellised fantaasiarelvad, millega olen unes võidelnud erinevate pahalastega. Praegune plaan on projekt teoks teha ja siis mõtlen edasi, kas naasen täielikult kunstniku elu juurde. Elame-näeme.