Olen taas teel Ida-Virumaale. Tänu tööle ja uutele tutvustele on viimasel ajal seda päris tihti ette tulnud ning see valmistab ühelt poolt rõõmu, teisalt segadust, kuna tunne on, nagu muutuks vähehaaval maakaardil valged laigud värviliseks. Ometi olen ma pea terve elu elanud siinsamas kahe Virumaa piiril.
Riigiametnike klubi järjekorras neljas tiir viib meid Viivikonda. Alevikku, milles üheksakümnendate alguses elas tuhatkond inimest, kuid mida täna külastatakse pigem kui šokeerivat kaevanduspiirkonna kummituslinna.
Tuuri esimesele ja kolmandale käigule Toilas ja Narva-Jõesuus ma paraku ei jõudnud ja sellest on kahju. Ehk järele jäänud suve jooksul siiski mingil moel õnnestub. Viivikonna plingib hetkel aga kustuvalt mu telefoni kaardirakenduses, pargin mingis Jõhvi bensukas, joon topsist viletsapoolset kohvi ning üritan aru saada, miks too äpp mind läbi Sillamäe sihtkohta juhatab. Nõme, kui ei tunne mingit piirkonda niivõrd piisavalt, et oskaks mälu järgi liikuda.
«Saame kokku asula märgi juures,» teatas korraldaja enne üritust meilitsi. «Kummas asula otsas?» mõtlen kaarti suurendades endamisi, justkui oleks tegemist suure linnaga.
Kindluse huvides kuulan telefoni sõna, kulgen selle abil Sillamäe mitmetasandilistest ristmikest läbi ning jõuan 10 minutit varem sildi juurde. Kohe siinsamas vasakul kõrgub võssa kasvanud neljakorruseline betoonist ja tellistest ahervare. Huvitav, millest need seinad olid, et nad niimoodi tervenisti kaduma on saanud? Või on tegemist mingi pooleli jäänud hoonega? Tahavaatepeeglisse ilmub samal hetkel veel üks auto ning suur sinine buss, mis mõlemad mu lähedusse seisma jäävad. Ronin autost välja ning krapsaka olemisega ERRi korrespondent Rene Kundla teatab bussist väljudes, et võtku ma bussile sappa.
«Autod saame parkida lippude juurde. Siin asus endine kaevanduse peahoone, ma olen siin pesemas käinud,» teatab ta varemetele viibates ning juba ta läinud ongi.