Iga kord kui ta avas suu
ja hakkas rääkima enesest
ütles ta riik.
Hiljem, omavahelises jutus partei.
Kogu õhtu sadas vihma.
– Hannu Mäkelä
Me elame täiel määral Ukraina sõja vaimses ruumis. Ei ole teada, kaua see veel kestab ja kuhu see lõpeb. Selles ruumis tuleb õppida elama ja mõtlema. See on kannatuse ruum.
Simone Weil ütleb, et me peame armastama seda maailma, mis meile antud on. Hoolimata sellest, et seda on raske teha. Maailm, kus me elasime, oli kannatuse ruum ka varem, selline ta ongi. Nüüd aga on meid silmitsi seatud millegagi, millest me ei suuda mööda vaadata, mida me ei suuda ignoreerida. Nii on maailm nüüd meie jaoks rohkem selline, nagu ta tõeliselt on. Näha maailma, nagu ta tõeliselt on, peaks olema parem kui elada ettekujutuses. See peaks – vähemalt teoreetiliselt – viima paremate tulemusteni mõtlemises ja tegevuses.
Pean vabandama ka inimeste ees, kes on minust teistsugused. Meil on levinud arvamus, et igasugune teistmoodi struktureeritud või teistsuguse emotsiooniga arvamus on vaenlase arvamus. Tegelikult mõned inimesed ei saa endale emotsioone lihtsalt lubada. Nagu leidub inimesi, kelle emotsioon on nii ülevaldav, et nad lähevad ja korraldavad mõnes poes väikese protesti, mille üldiseks ideeks on "inimesed kannatavad ja surevad, aga teie ostate ja müüte!" Ehkki ma mõistan seda impulssi hästi, ei pea ma seda siiski efektiivseks sõjavastaseks tegevuseks. Oleks olnud parem, kui need inimesed oleksid suutnud mitte oma emotsioonidele alla vanduda.