Sattusin pooljuhuslikult vaatama naiste jalgpalli. Euroopa meistrivõistlused ja ka mõistlik vastasseis – Hispaania ja Inglismaa. Ja tegelikult üllatusin juba esimestel minutitel. Hispaania naised mängivad kogu riigile omast tiki-takat. Ja kuigi soov palli vallata on tänapäeva jalgpallis pigem normaalsus, siis hiljem meistriks kroonitud Inglismaad jääb sümboliseerima tehnilisus, võimsus ja üks ühe vastu mäng. Hispaania naiskonna nõrkus seisneb antud hetkel nende tugevuses – nad pole enda nišis ehk palli lükkamises veel mäe kõrguselt teistest üle. Vastukaaluks võiks tuua Eesti, kus isegi U-23 koondis ja meestekoondis ei juhindu samast filosoofiast.
Totaalse jalgpall sai elu sisse Guardiola juhendatud Barcelona ajal. Seejärel tundus, et taandus täielikult, kuid reaalselt muteerus lihtsalt erinevateks totaalse jalgpalli variatsioonideks. Kõige eredamalt on see näha maailma parima liiga parimate meeskondade puhul.
Reeglid on muutunud pehmemaks
Kui kakskümmend aastat tagasi eristusid erinevate liigade ja koondiste mängustiilid selgelt, siis tänaseks päevaks on see suuresti kadunud. Maailmameistrivõistlusel oli kontrast Aafrika riikide pohhuistliku jalgpalli ja Aasia riikide väga distsiplineeritud stiili vahel.
Samal ajal mängiti Premier League’is tänaste standardite järgi absoluutset jõhkrat mängu. Agressiivsed niitmised, korgid ees reide võis kulmineeruda kollasega, aga ka lihtsalt sellega, et kohtunik laiutas käsi – mis kollane kaart? Kui me võtame Inglise liiga tänase päeva kõige domineerivama meeskonna Manchester City ja nende mängijad, siis võib liialdamata öelda, et täna oleks paljudel City mängijatel olnud lihtsalt ohtlik sel perioodil väljakule minna. Bernardo Silva võinuks ju Jaap Stamile peenelt mõne atskoo teha, aga kui sellele järgnenuks tänava stiilis töötlemine, siis kaua sa ikka jaksad. Verise suu ja katkiste kodaratega söötu ei lükka. Ehk suuresti saab vastuse, miks totaalne jalgpall on nii domineeriv vaadates seda, kuidas on muutunud reeglid.
Heites pilgu tagasi ajale, mil totaalne jalgpall eredalt domineeris, nimelt Guardiola Barcelona tippaega, kui keskväljal dikteerisid Busquets-Iniesta-Xavi, siis seda tehti puhta talendi ja imelise meeskonna keemia pealt. Peale Iniesta ja Xavi lõpetamist pidi ka Barcelona oma mängu pragmaatilisemaks muutma. Ja vahepeal tekkis isegi moment, kus tundus, et totaalne jalgpall isegi nii valdavalt ei domineeri.