Valdur Mikita sõnul tahab eestlane elada nägu vastu merd ja selg vastu metsa. Minu kodukohas, endises Mäe külas Saue vallas, elati selg vastu metsa ja nägu vastu linna. Tallinna kesklinna oli küll 20 kilomeetrit, linna piirini aga ainult 8. Lisaks oli täiesti külje all Saue, mis andis sel ajal juba väikelinna mõõdud välja. Pealegi jätkus seal pidevalt ehitustegevus.
Mets oli siin suures osas küll rohkem võsa ja soo kui metsa moodi. Õiget palgimetsa polnudki. Raamatus «Kas tunned maad» on kirjas, et Saue on tallinlaste jaoks armastatud pähklikorjamispaik. Sarapuid oli selles metsas tõesti palju, aga korjata polnud seal midagi. Pähklid olid kas toored või ussitanud, aga tavaliselt ei olnud neid üldse. Marju ka ei olnud, välja arvatud natuke metsmaasikaid ja -vaarikaid. Seeni leidus see-eest päris palju.
Tegelikult elatakse endises Mäe, nüüdses Aila külas praegugi, selg vastu metsa ja nägu vastu linna. Aga mets on jäänud oluliselt hõredamaks ning linn on nii sisuliselt kui väliselt sellega segunenud. Valglinnastumine pole siin termin, vaid intensiivne ja aina süvenev protsess.
Viiekümne aasta jooksul on ilmselt kõik Eestimaa paigad muutunud. Aga minu vanaisale, hiljem isale kuulunud Kanaste talu ümbrus on muutunud väga palju.
Läksin kooli 1972. aastal ja sellest ajast mäletan paljusid asju juba selgelt. Aila piirneb vahetult Saue linnaga ning viimane on selle aja jooksul vähem muutunud. Kõik tänavad ja majad, mis olid siis, on ka praegu omal kohal. Lihtsalt palju uusi tänavaid ja maju on juurde tulnud. Ainult mõned vanad majad on lammutatud, nende seas Saue jaamahoone, mis oli aastakümneid kohaliku elu tuiksooneks. Seal oli isegi Saue ainus ajakirjanduse müügikoht. Aga Ailas on küll nii, et seal, kus viiekümne aasta eest oli lagendik, on nüüd mets ja seal, kus oli tühjus, on nüüd majad.