Nähtud filmi aastaauhind on väike kultuuri organiseerimise meetod, mida viimastel aastatel juurutanud olen. Tänane kultuurimeedia, mis keskendub siiski paljuski «päevakajalisele» ning milles raamat läheb kolme kuuga vanaks, ei ole sobilik tööriist kultuuri organiseerimiseks. See on ebaorgaaniline ning muudab kultuuris eksisteerimise omamoodi tööks, millekski, milles pead kas rabelema, et ajaga kaasas käia, või siis tuleb sellele täielikult käega lüüa. Kunstinäituste puhul oleks see mõistetav – näitusele tõepoolest tuleb kohale jõuda, enne kui see kinni läheb – aga selline valmis tehtud asi nagu raamat või film on tehtud mõttega, et see oleks igavene, igavesti relevantne. Arusaadavatel põhjustel on meie huvi kultuuri vastu suunatud voolama samas sängis, nagu on kapitali huvi kultuuri vastu, niisama arusaadavatel põhjustel matkivad kapitali huvi erinevates vormides riigi rahastatud asutused – ühiskonna isandväärtused lihtsalt lekivad mitmesuguste mehhanismide kaudu igale poole. Mis muidugi ei tähenda, et sellega nõus peaks olema.
Sellest olukorrast välja tulemiseks võib olla tulus luua oma süsteem – inglise poeet William Blake ütles, et tuleb luua kas oma süsteem või olla kellegi teise süsteemi ori. Ja selles, mis puudutab teksti, oleme me tänapäeval õigupoolest üsna vabad. Siin tulebki esitada küsimus, kas me väärtustame kultuuri tähtsust oma elus sedavõrd, et sellele pühendada oma aega ja tähelepanu, mis on meie põhiressursid, ka raha on aja ja tähelepanu derivaat.
Siit võrsub jällegi küsimus, milleks inimene seda teeb, kaasaegse peavoolu diskursuse meelest on kultuur kui selline kas kasutu tilulilu – kultuuri piire võib tõmmata muidugi siia ja sinna, ühe kunstiala esindaja võib vabalt arvata, et mõni teine kunstiala on kas ülepea mõttetu või oma tänases üldvormis ebaõnnestunud – või on tema tähendus midagi esoteerilist, selline omamoodi maagiline fluidum, mis peaks elu tähendusega täitma ja meid seeläbi ülendama – või siis üks järjekordne iselaadi kaup.
Mina ütleksin, et kultuur varustab meid sümbolite ja mõttemustritega, mida on võimalik mujal kasutada. See ei ole selline lihtne operatsioon, et loed äriõpikut ja siis oled (või ei ole) parem äritegija. Tihtilugu tuleb tulemust oodata näiteks kümme aastat. Sellest hoolimata, et otsest ja mõõdetavat kasu ei ole, tuleks siiski arvata, et sellel, et eliit armastab oma lastele klassikalist haridust anda, ning ka sellel, et meie esivanemate maailmapilt toetus loomismüüdile, on mõlemil mingi ilmne kasu.